Godziny dla seniorów. Od kiedy obowiązują? W jakich godzinach osoby starsze zrobią zakupy?

Rząd postanowił ponownie wprowadzić godziny dla seniorów. Co to oznacza? W związku aktualną sytuacją epidemiologiczną osoby starsze mają wyznaczone godziny, w których zakupy mogą robić tylko one. Ten przepis obowiązuje wszystkich powyżej 60. roku życia. Od kiedy godziny dla seniorów będą obowiązywać?

Godziny dla seniorów. Dlaczego wprowadzono je ponownie?

Ostatnie tygodnie i dni były wyjątkowo trudne. W Polsce odnotowujemy kolejne rekordy zakażeń. Cały kraj został objęty żółtą strefą. Decyzję o ponownym wprowadzeniu godzin dla seniorów obwieszczono w sobotę, 10 października 2020 roku, tuż po zakończeniu obrad Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie sytuacji związanej z epidemią COVID-19.

Wprowadzamy godziny dla seniorów, tak jak to było wiosną, od 10 do 12 w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach. Dajmy, rodacy, zrobić w tych godzinach zakupy seniorom powyżej 60. roku życia

- powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniej konferencji prasowej.

Zobacz wideo Koronawirus a handel. Jakie firmy wycofują się z Polski? Jakich sklepów stacjonarnych będzie mniej?

Godziny dla seniorów. Kiedy i do której?

Godziny dla seniorów będą obowiązywały od czwartku 15 października. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12.00. W sklepach, drogeriach, aptekach, supermarketach zakupy mogą robić osoby jedynie powyżej 60. roku życia.

Wprowadzenie godzin dla seniorów ma ograniczyć ryzyko potencjalnego zakażenia koronawirusem wśród najstarszych osób, które są najbardziej narażone na najpoważniejsze skutki choroby.

Godziny dla seniorów. W jakich sklepach można zrobić zakupy?

Godziny dla seniorów obowiązują we wszystkich sklepach. Oznacza to, że w godzinach 10-12.00 osoby starsze mogą robić zakupy zarówno w małych sklepach spożywczych czy dużych supermarketach takich jak Biedronka, Lidl, Tesco, Auchan czy Kaufland.

Jak długo będą obowiązywać godziny dla seniorów? Niestety nie wiadomo. Poprzednim razem zostały wprowadzone na początku kwietnia i zniesione w maju. Godziny dla seniorów zostały zniesione po licznych protestach.

Więcej o: