Morderstwo zamiast rozwodu. Pochował ciężarną żonę w płytkim grobie, a córki wrzucił do zbiorników z ropą

- Ze mną stanie się to samo co z Cece? - miała powiedzieć Bella chwilę po tym, jak jej tata wrzucił ciało siostry do zbiornika z ropą naftową. Tylko ona walczyła. Dziewczynki zostały uduszone przez zatkanie im ust i nosa. Na miejsce swojego pochówku jechały godzinę. Ze zwłokami matki na podłodze auta. O tej przerażającej zbrodni znów zrobiło się głośno za sprawą najnowszego dokumentu Netfliksa - "Morderstwo po amerykańsku: Zwyczajna rodzina".

13 sierpnia 2018 roku około drugiej w nocy Shanann Watts wróciła do domu ze służbowej podróży. Kamera monitoringu zarejestrowała jej wejście do domu. Kobieta nigdy już z niego nie wyszła. Była w 15. tygodniu ciąży, a na następny dzień miała umówioną wizytę u ginekologa. Z lotniska pod same drzwi domu odwiozła ją przyjaciółka, Nicole Atkinson. I to właśnie ona zawiadomiła policję, że coś jest nie tak.

Zniknęły tylko kocyki

Następnego dnia rano Nicole próbowała dodzwonić się do koleżanki. Ta nie odbierała. To się nigdy nie zdarzało, bo ze względów służbowych nigdy nie rozstawała się z telefonem. Nie pojawiła się też na planowanej wizycie u lekarza.

Zaniepokojona koleżanka pojechała więc do Shannan. Na miejsce przybył też funkcjonariusz policji oraz – po dłuższej chwili – Chris Watts, mąż zaginionej. Mężczyzna zapewniał, że gdy wychodził z domu, żona spała w łóżku. Całe przedpołudnie wysyłał jej też wiadomości.

Dom był pusty. Telefon kobiety leżał wyłączony na blacie. Obok znajdowała się torebka, klucze. Chris z przerażeniem zauważył, że zniknęły kocyki jego córek. Kocyki, bez których nigdy nigdzie się nie wybierają. Nic innego nie zniknęło, brakowało tych ich.

On nie zachowuje się normalnie. Zwykle jest milczący, powściągliwy. Teraz cały czas gada jak najęty

 – zauważył sąsiad rodziny, gdy pokazywał policji nagranie z monitoringu przed domem. Na filmie widać, jak Chris pakuje coś do auta. Kamera jednak nie objęła go dokładnie. Nie widać szczegółów.

Kolejnego dnia roztrzęsiony Chris udzielał wywiadów stacjom telewizyjnym, które zjeżdżały pod ich dom. Błagał o powrót rodziny. Nagrania obiegły całą Amerykę.

Zwyczajna, szczęśliwa rodzina

Chris i Shanann poznali się na Facebooku w 2010 roku.  Starsza o rok atrakcyjna kobieta długo zwodziła mężczyznę. Miała już za sobą jedno nieudane małżeństwo. Kiedy zdiagnozowano u niej toczeń, Chris nie opuścił jej w chorobie, był przy niej w najtrudniejszych chwilach.

Nie mogłam prosić Boga o lepszego męża

 – wyznała Shannan w jednym z filmów na Facebooku. A publikowała ich mnóstwo. Codzienne życie, beztroskie chwile z dziećmi, nawet moment gdy przekazywała partnerowi wiadomość o trzeciej ciąży.

Chris jest spokojny, cichy, czuły, jest najlepszym tatą, o jakim dziewczynki mogą marzyć, moją skałą i opoką

- mówiła w jednym z nagrań, podczas gdy Chris z czułością patrzy w jej stronę.

W jednym z ostatnich filmików słyszymy urocze dziewczynki:

Tata jest naszym bohaterem!

Shannan i Chris z dziećmiShannan i Chris z dziećmi fot. materiały prasowe Netflix

Morderstwo zamiast rozwodu

Starsza córka, Bella, ma 106 cm wzrostu, brązowe oczy i włosy, 18 kg wagi. Celeste ma 94 cm i waży 17 kg. Ma jasne włoski.

- tłumaczył poruszony Chris policji. Trudno uwierzyć, że kilka godzin wcześniej z zimną krwią udusił ciężarną żonę oraz córki. 

Był przesłuchiwany wielokrotnie. Nic nie wskazywało na to, że jest powiązany z zaginięciem rodziny. Ot, rutynowe przesłuchanie. Mężczyzna zgodził się nawet na badanie wariografem. Został uprzedzony przez funkcjonariuszkę, że jeśli kłamie, urządzenie od razu to wykryje. Zdecydowano się na badanie, ponieważ mężczyzna napomknął, że w ostatnich tygodniach nie układało się między nim a żoną.

Na policję zgłosiła się też kobieta, która podała się za kochankę Chrisa. Na dodatek Nichol Kessinger była uderzająco podobna do Shannan. Twierdziła, że ukochany powiedział jej, że jest z żoną w separacji. Wiedziała o dzieciach partnera, ale nie miała pojęcia o ciąży zaginionej. W późniejszym dochodzeniu wyszło na jaw, że to właśnie związek z młodą kochanką był motywem brutalnej zbrodni.

Ciała córek włożył do zbiorników z ropą

Chris poprosił policjantów o rozmowę z ojcem. Dopiero podczas spotkania z tatą przyznał się do morderstwa. Twierdzi jednak, że to Shannan zabiła ich córki, a on wpadł w szał i odpłacił jej pięknym za nadobne. Do uduszenia córeczek przyznał się dopiero kilka miesięcy później. Wskazał też policji miejsce, gdzie ukrył zwłoki. Tego dnia odwiedził tylko jedno miejsce. Pojechał do pracy.

Mężczyzna pracował jako operator zbiorników z ropą naftową. Shannan pogrzebał w płytkim grobie nieopodal zbiorników. Kiedy policja pojawiła się na miejscu, ciało kobiety znajdowało się w stanie rozkładu. A obok niej leżał płód – syn, o którym małżeństwo zawsze marzyło. Doszło do tzw. pośmiertnego porodu (wypchnięcie płodu i wynicowanie macicy na skutek ciśnienia w jamie brzusznej wywołanego nagromadzeniem się gazów gnilnych, przyp. red.).

Dziewczynki najpierw próbował udusić w domu. Kiedy to się nie udało, zabrał je do samochodu. Wraz z ciałem zamordowanej żony. Zwłoki położył na podłodze przy tylnej kanapie, a córki posadził nad nimi, w fotelikach samochodowych.

Tatusiu, czy mamusi nic nie jest?

-  dopytywały przestraszone dziewczynki podczas ostatniej jazdy samochodem w życiu.

"Tylko" dożywocie

W Ameryce trzy kobiety giną codziennie z rąk obecnego lub byłego partnera. Rodzice, którzy zabiją swoje dzieci i partnera, to zwykle mężczyźni. Ta zbrodnia jest prawie zawsze popełniana z premedytacją – czytamy w napisach końcowych najnowszego dokumentu Netfliksa "Morderstwo po amerykańsku: Zwyczajna rodzina", który opowiada o zbrodni popełnionej przez Chrisa Wattsa.

Film od dnia premiery - 30 września - utrzymuje się w pierwszej dziesiątce najchętniej oglądanych obecnie produkcji platformy streamingowej. Nic dziwnego. Dokument dotyczy jednej z najgłośniejszych zbrodni ostatnich lat w USA. Robi też piorunujące wrażenie, ponieważ cały materiał został zmontowany na podstawie autentycznych nagrań. Wykorzystano nie tylko filmy z przesłuchań, lecz także te z kamerek umieszczonych na mundurach policjantów, monitoringu ulicy, przy której znajdował się dom ofiar, oraz mediów społecznościowych.

Dokument przybliża wydarzeniach ostatnich tygodni przed tragedią, która wstrząsnęła Ameryką. Odpowiada też na pytanie, które nurtowało wiele osób. Dlaczego Chris Watts dostał "tylko" dożywocie? Nie został skazany na karę śmierci – choć w stanie Kolorado jest ona możliwa – ponieważ przyznał się do winy i zdecydował się na ugodę. Przeciwna karze śmierci była także najbliższa rodzina zamordowanej.

On podjął decyzję, by odebrać trzy życia. Ja nie chcę podejmować decyzji, by odebrać jego.

– przekazała na sali sądowej łamiącym się głosem wolę rodziny matka Shanann, Sandra Rzucek.

Biblia i rosnące grono fanek

19 listopada 2018 roku Chris Watts został skazany na wyrok dożywocia bez możliwości wcześniejszego ubiegania się o zwolnienie warunkowe. Dodatkowo został skazany na 48 lat za przerwanie ciąży Shanann Watts oraz trzy wyroki, po 12 lat każdy, za naruszenie ciał zmarłych osób.

Po wyroku Chris Watts szybko został przeniesiony do innego więzienia. Powodem były względem bezpieczeństwa. Przez 23 godziny na dobę przebywa w całkowitej izolacji. Celę opuszcza tylko na ćwiczenia i prysznic. Cały czas modli się i zgłębia nauki Biblii. W jednym z wywiadów przyznał, że wysyła wersety swojej rodzinie i codziennie czyta Pismo Święte przed zdjęciem swoich córek.

Tak jak wielu innych znanych na całym świecie morderców, tak i Chris Watts ma liczne grono fanek. Adoratorki uważają, że jest niewinny i powinien zostać jak najszybciej zwolniony. Dailymail dotarł nawet do kilku listów, które docierają do więzienia.

Musisz wiedzieć, że są nieznajomi (i ja do nich należę), którzy się o ciebie troszczą.

– napisała Tatiana.

Mówią, że jesteś potworem i psychopatą, ale ja im mówię, że się mylą! (...) Kiedy zobaczyłam cię pierwszy raz w telewizji, pomyślałam OMG! Muszę poznać tego gościa, bo serce podpowiada mi, że cały czas mówi prawdę.

- wyznała Candance.

 

Sześć milionów dolarów zadośćuczynienia

Rodzina Shanann złożyła pozew cywilny. Rzucek domagali się od Chrisa Wattsa sześciu milionów dolarów – po milionie za każdą zabitą bliską osobę i trzy miliony za stres i szkody emocjonalne. Sędzia uznał roszczenia za zasadne. Osadzony jednak nie ma żadnego majątku ani nie zarabia w więzieniu. Zgodnie z wyrokiem sądu wszystkie ewentualne zyski ze sprzedaży książek, filmów czy wywiadów będą więc przekazywane na konto rodziny Rzucek.

Dokumenty sądowe z Kolorado, rodzinnego stanu Chrisa Wattsa, ujawniają, że sędzia nakazał zapłacić mu także za pogrzeb zamordowanej rodziny. "The Sun" donosi także, że mężczyzna ma pokryć również koszty terapii krewnych Shannon, Belli i Celeste.

Więcej o: