Jak zrobić stroik na Wszystkich Świętych? Zobacz nasze propozycje

Jak zrobić stroik na Wszystkich Świętych? 1 listopada odwiedzamy groby naszych bliskich, zapalamy znicze i przyozdabiamy nagrobki wiązankami lub stroikami. Cmentarne dekoracje bez problemu możemy kupić w każdej kwiaciarni, jednak przy niewielkim wkładzie finansowym i przy odrobinie czasu stroik na Wszystkich Świętych zrobimy własnoręcznie.

Stroik na Wszystkich Świętych DIY - co będzie potrzebne?

Stroik na Wszystkich Świętych DIY? To nie musi być trudne, nawet jeżeli nasze zdolności manualne pozostawiają wiele do życzenia. Dodatkowo zyskamy pewność, że wykonana przez nas ozdoba będzie wyróżniała się na tle identycznych kwiaciarnianych ozdób cmentarnych. Zakupu rzeczy niezbędnych do zrobienia stroika dokonamy w kwiaciarni, sklepie ogrodniczym, hurtowni florystycznej czy w sklepach internetowych z dekoracjami. Do przygotowania stroika na Wszystkich Świętych przydadzą się:

 • Kwiaty - żywe lub sztuczne
 • Doniczka do stroików lub inne naczynie np. w kształcie serca , krzyż z mchu, pleciony wianek
 • Klej na gorąco
 • Gąbka florystyczna - wersja dla sztucznych lub żywych kwiatów
 • Nóż do przycinania floretu (gąbki)
 • Nożyczki
 • Sekator
 • Druciki
 • Obcęgi
 • Szpilki
 • Wstążki
 • Dodatki wedle uznania np. sztuczne liście, sztuczne owoce, szyszki, kasztany, niewielkie styropianowe dynie, gałązki świerku, jodły, pędy krzewów itp.

Podstawą wielu stroików są kwiaty. Wiele osób uzna sztuczne kwiaty za kiczowate, jednak obecnie bez problemu możemy dostać sztuczne kwiaty wizualnie nie różniące się od ich żywych odpowiedników. Dodatkowo mają tę zaletę, że przetrwają zdecydowanie dłużej niż naturalne, w często niesprzyjających listopadowych warunkach i nadal będą stanowiły ozdobę nagrobka. Co równie ważne - taki stroik możemy przygotować dużo wcześniej.

Dekoracje nagrobków na Wszystkich Świętych są ważnym elementem tradycji. Zdjęcie ilustracyjneDekoracje nagrobków na Wszystkich Świętych. Jak zadbać o grób przed 1 listopada?

Stroik na Wszystkich Świętych - zrób sam własną kompozycję

1 listopada wyruszamy na cmentarze, aby powspominać najbliższych i udekorować ich groby, częstym wyborem na tę uroczystość jest stroik na Wszystkich Świętych. Zrób sam prostą ozdobę nagrobka, a będziesz mieć pewność, że jest niepowtarzalna i wyjątkowa. Oto kilka naszych propozycji:

 •  Klasyczny stroik na Wszystkich Świętych ze sztucznych kwiatów

Gąbkę florystyczną przeznaczoną do sztucznych kwiatów odpowiednio formujemy, przycinamy i umieszczamy w wybranym naczyniu. Następnie w boki gąbki wbijamy wybrane ozdoby, mogą to być np. gałązki jodły. Gałązki mogą nieco sterczeć lub być rozłożone płasko. Łodygi kwiatów przycinamy i wtykamy we floret. Płaskie lub kuliste kwiatostany układamy na środku, te bardziej strzeliste po bokach. Pamiętajmy, aby nie przesadzać z ilością różnobarwnych kwiatów. Najładniej i najbardziej elegancko wyglądają kompozycje złożone z dwóch-trzech kolorów lub te utrzymanych w takiej samej tonacji. Na koniec czas na ozdabianie stroika - dodajemy listki, wiązki trawy, drobne kwiatki, szyszki, wstążki itp. Ważne, aby kompozycja była spójna i nie krzykliwa. Pamiętajmy o starannym sklejeniu elementów dekoracyjnych i zastosowaniu obciążnika - na przykład w postaci drobnych kamyków. Inaczej nasz stroik odleci wraz z silnymi podmuchami wiatru.

 
 •  Stroik z krzyża pokrytego mchem

Coraz większą popularnością cieszą się ozdoby pokryte mchem. Krzyż z mchu świetnie sprawdzi się jako stroik zdobiący nagrobek 1 listopada. Kupimy go w kwiaciarni lub w internetowym sklepie. Taki krzyż zdobimy sztucznymi liśćmi, styropianową dynią, kasztanami, szyszkami oraz sztucznymi owocami - wedle uznania. Wszelkie ozdoby musimy dokładnie i mocno przykleić klejem na gorąco.

 
 

Wszystkich Świętych 2020Wszystkich Świętych 2020. Obostrzenia związane z epidemią koronawirusa

Stroiki na Wszystkich Świętych z żywych kwiatów

Tworząc stroiki na Wszystkich Świętych możemy również użyć naturalnych kwiatów. Pamiętajmy jednak, że taki stroik długo nie poleży, dlatego musimy go zrobić dzień przed wizytą na cmentarzu. Możemy też udekorować doniczki z żywymi roślinami, które będą doskonałą ozdobą nagrobka. Jakie gatunki najlepiej wybrać? Takie, które bez większego uszczerbku zniosą listopadową aurę i niskie temperatury. Może to być: chryzantema, wrzosiec delikatny, starzec srebrzysty, wrzos pospolity, bluszcz pospolity. Ziemię w ozdobionej folią donicy przykrywamy mchem, dodajemy wybrane ozdoby, lampki LED itp.

 
 

Zanim zabierzemy się do robienia stroika dopasujmy gąbkę florystyczną do wybranego naczynia np. szklanej misy. Następnie w innym naczyniu, przez co najmniej 20 minut moczymy gąbkę. Musi ona porządnie przesiąknąć wodą. Po namoczeniu układamy ją w docelowym naczyniu, przycinamy pozbawione liści łodygi kwiatów na pożądaną długość i wtykamy je w gąbkę. Do dekoracji takiego stroika możemy użyć mrozoodpornej kapusty ozdobnej lub skrzypu. Jeżeli chodzi o kwiaty to sprawdzą się hortensje, rozchodnik cantedeskii, róże, mikołajek przetacznik, goździki, asparagus. Na samym środku takiego stroika możemy dodatkowo umieścić świecę.

 
 

Zobacz też: W tym miejscu miał być tekst informacyjny, ale strajkujemy!

Zobacz wideo Duda o 1 listopada: Nie chcę, aby na cmentarzach gromadziło się zbyt wiele osób. Razem z żoną zrezygnujemy z tradycji
Więcej o: