Pięciolatek wylądował w szpitalu z objawami grypy. Zmarł kilka miesięcy później

U pięciolatka Aidena Stead-Homansa lekarze zdiagnozowali grypę. Późniejsze badania wykazały, że dziecko ma raka mózgu. Mimo chemioterapii nie udało się uratować życia chłopca.

Rodzice powinni być wyczuleni na każdy niepokojący objaw u dziecka, gdyż nawet on może wynikać z poważnych chorób. Pewna mama postanowiła ostrzec innych rodziców i opowiedziała tragiczną historię swojego dziecka.

Lekarze stwierdzili, że dziecko choruje na grypę

Aiden Stead-Homans od jakiegoś czasu skarżył się na ból głowy i był bardzo senny. Rodzice zdecydowali się zabrać go do szpitala. Lekarze błyskawicznie postawili diagnozę twierdząc, że pięciolatek ma grypę, odesłali go do domu i radzili przyjmować paracetamol. Niestety stan dziecka się nie poprawiał. Rodzice ponownie udali się z dzieckiem na badania kontrolne. 

Po pewnym czasie znowu poszliśmy do szpitala. Zrobili tomografię i znaleźli guz w jego mózgu (...) Gdy powiedzieli mi, że to śmiertelna choroba, poczułam, jak zawalił się mój świat. Dowiedziałam się, że zostały mu dwa dni życia (...) Kręciło mi się w głowie i musiałam wyjść z pokoju

- oznajmiła mama pięciolatka.

Okazało się, że chłopiec cierpi na raka mózgu. Aiden Stead-Homans przez 9 miesięcy walczył z rakiem. Przeszedł przez chemioterapię, lecz nie była ona na tyle skuteczna, aby uratować jego życie.

Był moim dzielnym małym żołnierzem. Mimo wszystko wciąż był uśmiechnięty i szczęśliwy. Nie było dnia, w którym się nie uśmiechał

- opowiada mama chłopca.

Teraz twierdzi, że jej misją jej apelować do innych rodziców, aby uważali na swoje pociechy i systematycznie badali je. Pragnie, aby nikt nie przechodził przez taki koszmar, jak ona sama. 

Rak mózgu u dzieci

Choroba nowotworowa, jaką jest rak mózgu występuje znacznie rzadziej u dzieci, aniżeli dorosłych. Naczelnym objawem u dzieci są bóle głowy, które szczególnie nasilają się w nocy. Wszystkie nowotwory - zarówno łagodne, jak i złośliwe - powodują takie samo zagrożenie ze względu na lokalizację wewnątrz czaszki, powodowanie ucisku na struktury mózgu i zwiększanie ciśnienia śródczaszkowego. Znacznie później pojawiają się takie objawy jak:

  • wymiotami nie zawsze powiązanymi z uczuciem mdłości,
  • zaburzeniami wzroku,
  • niedowładami kończyn,
  • zaburzeniami świadomości.

Rozwijający się guz mózgu u dzieci sprawia, że odczuwają one ogólne osłabienie organizmu. Mogą wystąpić problemy z pamięcią, zmiany osobowościowe, problemy z koncentracją czy logicznym myśleniem.

Przeczytaj także:

Zobacz wideo Gorączka u dziecka - jak reagować?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.