To, jak udekorować nagrobek na Wszystkich Świętych jest kwestią bardzo indywidualną. Chociaż prawdziwym wspomnieniem zmarłych jest Dzień Zaduszny, który przypada 2 listopada, to już uroczystość Wszystkich Świętych jest okazją do odwiedzania cmentarzy, palenia zniczy i pamięci o tych, którzy odeszli. Nim nadejdzie listopad, pragniemy zadbać o groby tak, aby były czyste i stosownie ozdobione. Wieńce, bukiety i wiązanki posłużą temu celowi. Niektóre z nich będą skomponowane z żywych kwiatów, inne z bardziej trwałych sztucznych. Również wybierane kolory są bardzo zróżnicowane.
Zobacz też: Wszystkich Świętych 2020. Obostrzenia związane z epidemią koronawirusa
Przede wszystkim trzeba jednak zadbać o sam grób i jego najbliższe otoczenie. Współcześnie coraz częściej najbliższą okolicę pomnika wykłada się kostką brukową, co ułatwia dbanie o ten teren. Czyszczenie nagrobka na Wszystkich Świętych uzależnione jest od materiału z jakiego został wykonany:
Wybór żywych kwiatów do dekoracji na nagrobek na Wszystkich Świętych z pewnością da bardzo piękny efekt, oczywiście trzeba się jednak w takim wypadku liczyć np. z konsekwencjami zmiennej pogody i tym, że taki bukiet lub żywy stroik będzie trzeba dość szybko wymienić. Najbardziej popularne kwiaty to oczywiście różnokolorowe chryzantemy zarówno w doniczkach, jak i cięte. Dobrym i dość powszechnym rozwiązaniem są też wrzosy, które spotkać można w kilku odmianach barwnych. Dobrze będą się komponowały zarówno jako element stroiku, jak też w doniczkach. Mowa tutaj jednak raczej o kilku sztukach, niż pojedynczym egzemplarzu wrzosu.
Dekoracje na nagrobek na Wszystkich Świętych - chryzantemy i wrzosy aurelie le moigne/shutterstock.com
Dekoracje na nagrobek na Wszystkich Świętych - wrzosy. Zdjęcie ilustracyjne Ales_1985/shutterstock.com
Wybierając wieńce i stroiki na nagrobki we Wszystkich Świętych, stajemy przed dylematem pomiędzy wyborem nietrwałych wyrobów o bardziej ekologicznym charakterze, a zakupem plastikowych ozdób. Jeśli zdecydujemy się na te ostatnie to postarajmy się o to, aby możliwe było ich długotrwałe lub wielokrotne użytkowanie. Eko-wieniec lub stroik możemy zrobić sami używając np. bluszczu pospolitego, gałązek tui, irgi i hortensji. Oczywiście jest to tylko jedna z możliwych propozycji - w zasadzie można użyć większości roślin aktualnie rosnących w ogrodzie, które posiadają walor estetyczny. Za bazę często służy jodła, ostrokrzew bądź jałowiec.
Dekoracje na nagrobek na Wszystkich Świętych - hortensje i róże. Zdjęcie ilustracyjne Contadora1999/shutterstock.com
Wśród wieńców i stroików sztucznych królują oczywiście róże i lilie, dalej są gerbery lub piwonie. Kwestia barw jest bardzo zróżnicowana i w dużej mierze indywidualna. Nawet przy bielach lub pastelach dodaje się jednak ostatnio metaliczne lub ciemne akcenty. Popularne będą również czarne róże pięknie prezentujące się w blasku zniczy. Warto dodać, że modne wiązanki na grób nie występują już tylko w regularnych kształtach - kwadratu, prostokąta, koła lub rombu. Spotyka się bardziej fantazyjne, choćby pnące się w górę propozycje. Za kilkadziesiąt złotych można już kupić całkiem estetyczny stroik lub wieniec, przy czym bez problemu da się znaleźć bardziej okazałe i wyszukane egzemplarze w cenie oscylującej wokół 200 zł i nawet wyższej.
Dekoracje na nagrobek na wszystkich świętych. Zdjęcie ilustracyjne Tosoth/shutterstock.com
Kwiaty, wieńce i stroiki na groby możemy kupić między innymi pod cmentarzami, jednak nie zawsze jest to najtańsze rozwiązanie - zwłaszcza, gdy zakupy robimy na ostatnią chwilę. Alternatywą będą nieco wcześniejsze zakupy w dyskontach, supermarketach lub na giełdach. Może też okazać się, że ktoś z naszych znajomych własnoręcznie robi takie ozdoby i gotów jest je odstąpić za pewną kwotę pieniędzy.
Zobacz też: Wszystkich Świętych 2020. Czy będą dodatkowe dni wolne koło 1 listopada?