Światowy Dzień Zwierząt. Co wiesz o święcie obchodzonym 4 października?

Światowy Dzień Zwierząt ustanowiono w 1931 roku we Florencji. Z czasem inicjatywę podjęły organizacje ekologiczne i prozwierzęce na całym świecie. Nie jest przypadkiem, że obchodzi się go właśnie 4 października.

Dzień Zwierząt - jak doszło do jego ustanowienia?

Potrzeba ustanowienia Dnia Zwierząt stopniowo dojrzewała w umysłach ludzi, którzy widzieli potrzebę ich lepszego, bardziej godnego traktowania przez człowieka. Dogodną okazją do wprowadzenia w życie tej myśli była konwencja ekologiczna, która odbywała się we Florencji w 1931 r. Do dzisiaj celem Światowego Dnia Zwierząt jest zwrócenie uwagi międzynarodowej opinii publicznej na tragiczny los zagrożonych wymarciem gatunków zwierząt i wezwanie do podjęcia wysiłków na rzecz ich ochrony. 

W 2006 roku uchwałę o obchodzeniu w Polsce Dnia Zwierząt (również 4 października) przyjął Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. 

Światowy Dzień Zwierząt. Zdjęcie ilustracyjneŚwiatowy Dzień Zwierząt. Zdjęcie ilustracyjne N-sky/shutterstock.com

Zobacz też: Czego nie lubią psy? "Głaskania po głowie, nad oczami - tam, gdzie najczęściej to robimy" [ROZMOWA]

Potrzeba obchodów Światowego Dnia Zwierząt

To doroczne święto jest tym bardziej potrzebne, że szybkość z jaką wciąż wymierają coraz to nowe gatunki zwierząt jest obecnie bezprecedensowa. Tempo odchodzenia kolejnych rodzajów ptaków, ssaków i gadów zwiększyło się na przestrzeni ostatnich 150 lat czterokrotnie. Wszystko to dzieje się między innymi przez utratę naturalnych siedlisk, stosowanie chemii w rolnictwie, zanieczyszczenia i celowe polowania na zagrożone unicestwieniem gatunki. Człowiek musi zdać sobie sprawę, że jego postępowanie na świecie nie jest neutralne i powinno uwzględniać ochronę przyrody, w tym jej ożywionej części. Światowy Dzień Zwierząt jest wyśmienitą okazją, aby to podkreślić trafiając zwłaszcza do najmłodszych - od ich wrażliwości będzie zależał przyszły los całej planety, w tym także zwierząt. 

Światowy Dzień Zwierząt. Zdjęcie ilustracyjneŚwiatowy Dzień Zwierząt. Zdjęcie ilustracyjne Ondrej Prosicky/shutterstock.com

W szczególny sposób zwraca się uwagę na palący problem bezdomności wśród zwierząt, ale też ich los w schroniskach, znęcanie się nad nimi i warunki w jakich żyją w pseudohodowlach, które są właśnie główną przyczyną bezdomności.

Światowy Dzień Zwierząt a wspomnienie św. Franciszka z Asyżu

4 października jest również ważnym dniem dla wielu katolików. W Kościele katolickim przypada tego dnia wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, który jest również patronem ekologów, ale i zwierząt. Właśnie z powodu odwołania się do Bożego Biedaczyny z Asyżu to 4 października stał się dorocznym terminem obchodzenia Światowego Dnia Zwierząt. Sam św. Franciszek znany był z wyrzeczenia się dominacji nad innymi ludźmi, ale i stworzeniami. Nazywał je swoimi ''braćmi'' i ''siostrami''. To z franciszkańskiej duchowości można wyprowadzić wniosek, że ''zwierzęta nie są rzeczą'', który znalazł się w polskiej ustawie o ochronie zwierząt z 1997 roku. 

Dziś Światowy Dzień Zwierząt 2020. Zdjęcie ilustracyjneDziś Światowy Dzień Zwierząt 2020. Zdjęcie ilustracyjne vvvita/shutterstock.com

Zobacz też: Szynszyle - co trzeba wiedzieć zanim rozpoczniemy hodowlę tych uroczych gryzoni? [cechy, pielęgnacja, opinie]

Światowy Dzień Zwierząt 2020 - początek Światowego Tygodnia Zwierząt

Obchody Światowego Dnia Zwierząt 2020 rozpoczynają trwający do 10 października Światowy Tydzień Zwierząt. W tym czasie odbywają się dni otwarte w wielu schroniskach dla zwierząt. Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, organizacje prozwierzęce i wolontariusze zachęcają do adopcji zwierząt, ale też ich chipowania i sterylizacji. 

Zobacz wideo Pies może uczynić życie nie tylko piękniejszym, ale i dłuższym
Więcej o: