Karol Strasburger uratował życie córeczce, która się zadławiła. Każdy rodzic powinien wiedzieć to, co on
Jak wszyscy zapewne wiedzą, do najgroźniejszych wypadków z udziałem dzieci dochodzi w domu, niemalże na oczach rodziców lub opiekunów. Ci, którzy mają pod opieką małe dzieci, doskonale wiedzą, że wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, żeby doszło do nieszczęścia. Niedawno przekonał się o tym aktor i prezenter telewizyjny Karol Strasburger i jego żona Małgorzata - rodzice dziesięciomiesięcznej Laury.
Rodzice zachowali zimną krew
Dziewczynka połknęła mały kawałek tui i zaczęła się dusić. Rodzice zachowali zimną krew i udzieli Laurze pierwszej pomocy. Doskonale wiedzieli co robić, nie wpadli w panikę, działali szybko i zdecydowanie. To uratowało dziecku życie. Wszystko mogłoby się skończyć inaczej, gdyby rodzice dziewczynki nie znali zasad pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu u małego dziecka. Jeśli do dróg oddechowych malca dostanie się niewielki przedmiot lub kawałek jedzenia (to drugie akurat może się zdarzyć w każdej chwili, niezależnie od uwagi i troski rodziców), może dojść do niedotlenienia organizmu, w dalszej perspektywie - zatrzymania akcji serca i śmierci. Aby uniknąć nieszczęścia, lepiej się dowiedzieć lub przypomnieć, co w takiej pomocy trzeba zrobić.
Pierwsza pomoc w przypadku zadławienia u niemowlaka
W takiej sytuacji należy spróbować palcami usunąć ciało obce z jamy ustnej. Jeśli się nie da, szybko ułożyć dziecko na przedramieniu głową w dół. Gdy znajdzie się w takiej pozycji, wykonać pięć uderzeń dłonią między łopatki. Jeśli to okaże się nieskuteczne, należy odwrócić dziecko na plecy (także głową w dół) i wykonać pięć uciśnięć w dolnej części mostka. Te dwie czynności należy wykonywać na zmianę, do czasu usunięcia ciała obcego.
Pierwsza pomoc w przypadku zadławienia u dziecka powyżej 1. roku życia
W tym przypadku postępujemy tak, jak przy zadławieniu u osoby dorosłej. Należy stanąć za dzieckiem, nieco z boku, położyć jedną dłoń pod mostkiem dziecka, pochylić je do przodu, drugą dłonią wykonać pięć energicznych uderzeń wewnętrzną stroną nadgarstka w okolicę międzyłopatkową. Po każdym uderzeniu należy sprawdzić, czy ciało obce zostało już usunięte. Jeśli to nie pomoże, trzeba wykonać chwyt Heimlicha, czyli gwałtowny uścisk przepony, co zwiększa ciśnienie w klatce piersiowej i pomaga wypchnąć z dróg oddechowych ciało obce. Stajemy za dzieckiem, obejmujemy je rękami na wysokości przepony i gwałtownie ściskamy.
Jeśli nasze działania nie przynoszą spodziewanego efektu, trzeba niezwłocznie wezwać pogotowie, dzwoniąc pod numer 112. Jeżeli maluch stracił przytomność, należy rozpocząć jego reanimację.
-
Anna Lewandowska pokazała twarz Klary. Fani zachwyceni. "Jest cudna"
-
Kiedy szkoły zostaną otwarte? Minister Czarnek mówi o terminach: Być może w systemie hybrydowym
-
Zmiany w 500 plus od 2021 roku. Rodzicu, jeszcze tylko kilka dni do złożenia wniosku
-
Kiedy 8 klasy wracają do szkoły? Niedzielski: Trzeba tutaj postępować bardzo ostrożnie
-
Polska mama z Danii: Tu ciężarne jeżdżą do pracy na rowerach. I nikogo to nie dziwi
- Lecznicze właściwości pajęczyny to nie mit. Ta i więcej ciekawostek o pająkach
- Jak pobrać niemowlakowi mocz do badania? Technika jest ważna, by uzyskać wiarygodny wynik
- Podgrzewacz do butelek - przydatny sprzęt dla wszystkich rodziców noworodków i niemowląt
- Legenda o Panu Twardowskim - co trzeba wiedzieć o tej postaci?
- Tata zaprojektował kostiumy kąpielowe dla transpłciowych dzieci. Marce nadał imię po córce