Jak dobrze wychowywać dzieci? Wystarczy codziennie robić te sześć rzeczy
Jak wychować dzieci na szczęśliwych, wartościowych ludzi, którzy w dorosłym życiu będą osiągać sukcesy? Każdy rodzic codziennie zadaje sobie to pytanie. Każdemu towarzyszy masa wątpliwości, boi się, że popełni błędy, nie zaspokoi ważnych potrzeb swoich pociech, coś mu umknie. Półki księgarni uginają się pod ciężarem poradników poświęconych tej tematyce, internet wręcz pęka od podpowiedzi, dobrych rad i rozmaitych teorii. Poświęcać dzieciom więcej czasu? Dawać im więcej swobody? Bardziej kontrolować? Jak budować poczucie własnej wartości? W jaki sposób uchronić przed błędami?
Dobre wychowanie dzieci - szesć kluczowych zasad
Jak wychować dzieci na szczęśliwych, samodzielnych i ambitnych ludzi? Nie ma na to jednej sprawdzonej recepty, ale wystarczy przestrzegać tych sześciu zasad, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo, że za kilka lat będziemy mogli o sobie pomyśleć, że osiągnęliśmy sukces rodzicielski.
1. Bądź dla swojego dziecka wzorem, który będzie naśladować
To - nie oszukujmy się - bardzo trudne zadanie, ale jeśli zamierzamy odnieść sukces rodzicielski i dobrze wychować swoje dzieci, należy włożyć też trochę trudu w pracę nad sobą. Jeśli będziemy przekazywać dzieciom jedynie teorię, tłumaczyć jak w danych sytuacjach należy się zachowywać, nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów, gdy w praktyce będzie obserwowało coś innego. Każdemu zdarza się popełniać błędy, pokazujmy dziecku, że my też potrafimy się do tego przyznać i przepraszać. Niech widzi, jak w codziennym życiu wspieramy innych, jak okazujemy szacunek, jak się dzielimy, wybaczamy etc.
Życzliwości, szacunku do innych i umiejętności przyznawania się do błędów należy uczyć dzieci od najmłodszych lat. Shutterstock
2. Pamiętaj o szerszej perspektywie
Chociaż często o tym zapominamy, pokazywanie szerszej perspektywy w każdym aspekcie życia jest w wychowywaniu dzieci bardzo ważne. Od najmłodszych lat warto zwracać naszym pociechom uwagę na to, że każdy może mieć prawo do własnej opinii, nie ma jednej słusznej. Nasze dzieci z pewnością będą nam kiedyś wdzięczne, jeśli nauczymy je umiejętności patrzenia w określonych sytuacjach na wszystko oczami innych. Wskażemy różnice między ludźmi, nauczymy zrozumienia i szacunku dla nich, akceptacji inności.
3. Ucz dziecko wartości
Tu repertuar jest bardzo szeroki. Życzliwość, szacunek do innych, empatia, odpowiedzialność, dobre maniery, uprzejmość. Ale nie tylko to. Jeśli chcemy zapewnić dzieciom szczęśliwe życie, powinny w nie wejść także ze świadomością jak ważna jest przyjaźń, że należy wkładać wysiłek w podejmowane działania i spodziewać się konsekwencji swoich działań. Tego wszystkiego trzeba uczyć dzieci od najmłodszych lat.
4. Bądź z dzieckiem, a nie obok niego
Wszyscy wiemy, że dla naszych dzieci najważniejsze jest to, żeby spędzać z nami czas. To niby jest oczywiste, ale sporo rodziców, popełnia tu błąd. Nasze dziecko więcej skorzysta, gdy poświęcimy godzinę na wspólne rysowanie, układanie puzzli lub czytanie, niż spędzimy z nim trzy, ale w tym czasie będziemy odpisywać na maile, sprzątać lub gotować. Tu chodzi o jakość, a nie ilość. Warto się zaangażować, słuchać uważnie, patrzeć dziecku w oczy w czasie rozmowy, poświęcać mu całą uwagę. Dzięki temu poczuje się ważne, interesujące.
Każdy rodzic wie, że wychowywanie dzieci to ciężka praca. Lepiej nie popełnić błędu. Shutterstock
5. Nie zapominaj o wdzieczności
"Należy przyjmować dni jak prezenty" - stwierdziła kiedyś Tove Jonsson. Autorka książek o Muminkach zawarła w tym zdaniu wszystko to, co powinniśmy o wdzięczności przekazać swoim dzieciom. Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć je, że bardzo ważne jest docenianie wszystkiego, co mamy w życiu i osób, które nam w nim towarzyszą. Nasze pociechy nie powinny dorastać w przekonaniu, że wszystko zostało im dane na zawsze. I nie chodzi tu oczywiście wyłącznie o rzeczy materialne.
6. Dodawaj dziecku odwagi na każdym kroku
Odwaga w codziennym działaniu, to prawdziwy skarb, w jaki możemy wyposażyć swoje dzieci. Większość rodziców boi się o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie swoich pociech, więc za wszelką cenę chce jak najlepiej chronić je przed porażkami i rozczarowaniami. Nie strasz dziecka konsekwencjami, raczej mu je spokojnie i cierpliwie uświadamiaj. Nie zniechęcaj do podejmowania prób ze strachu, że mu się nie uda. Poniesie kilka porażek, ale w końcu się nauczy. Chwal je za sukcesy, zachęcaj do kolejnych prób.
-
Zmiany w 500 plus od 2021 roku. Rodzicu, jeszcze tylko kilka dni do złożenia wniosku
-
Położna o pracy w czasie pandemii. "Kobiety w ciąży nagle zostały odcięte od możliwości delektowania się swoim stanem"
-
Anna Lewandowska pokazała twarz Klary. Fani zachwyceni. "Jest cudna"
-
Ulga na dziecko 2021. Nawet 4 tys. złotych dla rodziców, którzy spełnią określone warunki
-
Ciąża geriatryczna. Co oznacza pojęcie, którym określano ciążę Meghan Markle?
- Aleksandra Żebrowska pokazała zdjęcie śpiących dzieci. Ich pozycja zaskakuje
- Kiedy powrót do szkół klas 4-8? Wirusolog: Raczej spodziewamy się, że wzrośnie liczba ognisk domowych
- Bogowie greccy i ich atrybuty. Poznaj najważniejsze bóstwa Hellady i dowiedz się, po czym je rozpoznać
- Autorem ballady "Pani Twardowska" jest: a) Norwid; b) Słowacki; c) Mickiewicz?
- Połóg to niełatwy czas. Co zrobić, żeby lepiej poczuć się we własnym ciele i odzyskać pewność siebie?