Pięć oznak, które świadczą o tym, że dorastałeś w toksycznej rodzinie

Niektórzy rodzice są toksyczni i sposób, w jaki wychowują swoje dzieci, może negatywnie wpływać na to, jak będą zachowywały się w przyszłości. Oto 5 oznak, które świadczą o tym, że dorastałeś/aś w toksycznej rodzinie.

Niektórzy z nas wychowywali się w rodzinie, w której przekraczane były pewne granice. Doświadczyli traumy, której skutki są odczuwalne w dorosłym życiu. - Traumy z dzieciństwa mają bardzo duży wpływ na nasze funkcjonowanie, na sposób, w jaki wchodzimy w relacje oraz na naszą samoocenę. Na skutek ciężkich przeżyć wykształcają się w nas nieadaptacyjne schematy zachowań, które kiedyś w dzieciństwie służyły do tego, by przetrwać, a teraz są już nieprzystosowawcze - powiedziała w rozmowie z nami psycholożka Kasia Kucewicz. Po jakich cechach rozpoznać, że wychowywaliśmy się w toksycznej rodzinie? 

1. Ograniczone zaufanie do innych. Jeśli rodzice nie okazali nam w dzieciństwie wystarczająco wsparcia i nie mieliśmy świadomości, że możemy liczyć na ich pomoc, możemy mieć problem z zaufaniem w stosunku do innych. Rodzice, którzy nie okazali nam miłości, mogli sprawić, że w dorosłym życiu mamy trudność w nawiązywaniu relacji z innymi.

Toksyczne relacje między rodzicami także mogły na nas negatywnie wpłynąć. - Napatrzenie się na upokorzenia, zdrady czy agresywną dominację jednego nad drugim kształtuje u dziecka wypaczony obraz tego, czym jest relacja partnerska i miłość - mówiła nam Kasia Kucewicz. 

2. Mentalność ofiary. Szybkie poddawanie się, wycofywanie, obrażanie jest często cechą charakterystyczną osób, które wychowywały się w toksycznej rodzinie. Osoby, które doświadczyły cierpienia, odrzucenia w domu rodzinnym, często odtwarzają ten schemat w przyszłości. Dzieci toksycznych rodziców, nie potrafią radzić sobie z porażką. Ze względu na to, że w dzieciństwie ciągle słyszały, że nie są wystarczająco dobre, nie radzą sobie z niepowodzeniami w przyszłości. 

3. Niskie poczucie własnej wartości. Brak miłości w dzieciństwie, odrzucanie uczuć przez najbliższych, czy różnego rodzaju poniżanie wpływa na zniekształcenie sposobu postrzegania siebie i świata, na poczucie własnej wartości. Jeśli wychowywali nas toksyczni rodzice, może brakować nam pewności siebie i przekonania, że jesteśmy w czymś dobrzy.

4. Zbyt emocjonalne zachowania. Reakcje pełne gniewu czy żalu mogą być wynikiem toksycznych relacji w dzieciństwie. To pozostałości po stałym poczuciu winy, niepewności, braku wsparcia. Brak kontroli nad emocjami to też efekt braku wzoru odpowiednich zachowań i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. 

5. Perfekcjonizm. Toksyczni rodzice często są bardzo wymagający wobec swoich pociech. Te w przyszłości, w efekcie, czują, że we wszystkim muszą być najlepsze. Nie radzą sobie ze stresem i krytyką. Czują, że są niegodni pochwał, czy szacunku. Ich wewnętrzny głos stale krytykuje. 

Zobacz wideo Miłość zdrowa czy toksyczna? Sprawdź! Oto 6 najważniejszych różnic
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.