Ponad 100 tysięcy złotych za urodzenie dziecka - tyle pieniędzy można otrzymać od rządu

Świadczeń, które można otrzymać po porodzie dziecka jest wiele. Warto wiedzieć, że to nie tylko wsparcie finansowe. Są także inne formy świadczeń. Na pewno z każdego warto skorzystać. Utrzymanie dziecka kosztuje przecież nie mało! O jakie świadczenia można wystąpić?

Becikowe – 1000 złotych

Po urodzeniu dziecka przysługuje tak zwane becikowe. To jednorazowa zapomoga, która wynosi 1000 złotych. Otrzymują ją zarówno rodzice, jak i opiekunowie prawni dziecka. Co ważne, świadczenie przysługuje osobom, których dochód miesięczny nie przekracza 1922 złotych netto na członka rodziny. W wyliczeniu bierze się także nowo narodzone dziecko. Należy spełnić jeszcze jedno kryterium – matka dziecka musi mieć udokumentowane, że od 10 tygodnia ciąży aż do porodu znajdowała się pod opieką lekarza.

Wniosek o becikowe trzeba złożyć do 12 miesięcy od narodzin dziecka.

Świadczenie 500 plus – 500 złotych

500 plus przysługuje każdemu dziecku – jeszcze do niedawna przysługiwało tylko od drugiego dziecka w rodzinie. Pieniądze są wypłacane na konto bankowe rodzica aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Warto wiedzieć, że w ciągu 18 lat podatnicy wypłacą 100 000 złotych na każde dziecko.

Zamiast macierzyńskiego – 1000 złotych

Kobiety, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński – na przykład studentki, bezrobotne  czy matki pracujące na podstawie umów cywilno-prawnych – nie zostaną bez środków do życia. Przez rok otrzymają 1 000 zł miesięcznie.

Wypłaty świadczenia przedłużą się, jeśli kobieta urodziła więcej niż jedno dziecko. Przy bliźniakach dostanie pieniądze przez 65 tygodni, przy trojaczkach przez 67, a gdy urodziła czworo dzieci – przez 69. Przy każdym kolejnym dziecku pieniądze będą wpływały na konto przez 71 tygodni. Przy tym świadczeniu kryterium dochodowe nie obowiązuje.

Liczy się jednak czas zgłoszenia. Gdy kobieta zgłosi się z wnioskiem o wypłatę świadczenia w ciągu trzech miesięcy od dnia porodu, zostanie jej przyznane z wyrównaniem. Ale jeżeli złoży wniosek po upływie trzech miesięcy, świadczenie przysługuje tylko do dnia złożenia dokumentów.

Zobacz wideo Biedroń o 500 plus: Wszystko wskazuje na to, że PiS zacznie je ograniczać

Dodatkowe wsparcie dla najuboższych

Warto wiedzieć, że jeżeli miesięczny dochód na członka rodziny jest niższy niż 674 złote, to rodzinie należy się zasiłek rodzinny. Przysługuje:

  • 95 zł na dziecko do 5. roku życia;
  • 124 zł na dziecko od 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia;
  • 135 zł na dziecko powyżej 18. roku życia do ukończenia 21 roku życia, w przypadku gdy dziecko kontynuuje naukę

Podczas pobierania zasiłku rodzinnego także można otrzymać dodatkowe pieniądze. Za urodzenie dziecka należy się jednorazowo 1000 zł. A podczas urlopu wychowawczego dodatek do świadczenia rodzinnego wynosi 400 zł miesięcznie.

WIĘCEJ O ŚWIADCZENIACH DLA NAJUBOŻSZYCH ZNAJDZIESZ TU:

Zasiłek rodzinny 2020/2021. Ile wynosi świadczenie rodzinne? Jakie są kryteria dochodowe i warunki przyznania?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.