Jak rozpoznać toksycznego rodzica? Oto cechy, które go charakteryzują

Chociaż każdy z nas popełnia błędy, są rodzice, którzy przekraczają granice i wyrządzają dziecku krzywdę. Mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka i jego dorosłe życie. Po jakich cechach rozpoznać toksycznego rodzica?

Jest zbyt wymagający i stale krytykuje

Mama lub tata może oczywiście wymagać od dziecka, aby wypełniało obowiązki, uczyć je odpowiedzialności itd. Jednak rodzice, którzy stale krytykują swoją pociechę, mają negatywny wpływ na jej samopoczucie. Mimo starań dziecka wciąż powtarzają "można było zrobić to lepiej". Dzieci słyszą: Dlaczego dostałeś w szkole czwórkę - a nie piątkę? Czują się wciąż niewystarczająco dobre. Takie komentarze, słyszane od najbliższych, podcinają im skrzydła i obniżają poczucie własnej wartości. 

Chce mieć nad dzieckiem pełną kontrolę

Oczywiste, że dzieci na początku potrzebują opieki rodziców, jednak im są starsze, tym więcej chcą mieć swobody i prywatności. Mają do tego prawo. Toksyczny rodzic ogranicza swoją pociechę, stale kontrolując ją, wyznacza kary, zabrania wychodzenia z domu, nawet gdy dziecko jest już samodzielne. Taki rodzic ingeruje w każdą decyzję potomka. Mimo, że już dorósł, rodzic chce wpłynąć np. na jego decyzję w związku z wyborem studiów, czy nawet partnera. 

W odczuciu toksycznych rodziców dzieci nigdy nie dorastają. Ktoś, kto wychowuje się w domu, w którym rodzice chcą przejąć pełną kontrolę nad życiem i przyszłością dziecka, może mieć w dorosłym życiu np. problem z samodzielnym dokonywaniem decyzji.

Nie daje wsparcia 

Toksycznym rodzicem określa się również osobę, która ma problem z okazywaniem dziecku wsparcia i miłości. Dziecko ma poczucie, że nie może się mylić, bo każdy błąd jest traktowany jako porażka. Nie ma świadomości, że może liczyć na pomoc bliskiej osoby. Toksyczny rodzic rzadko mówi swojemu dziecku, że go kocha. Czasem przytuli je, czy powie coś miłego, lecz zwykle dzieje się to, gdy ma poczucie winy. Efekt jest taki, że dziecko ma w domu rodzinnym huśtawkę emocjonalną. 

Oczekuje wdzięczności

Toksyczny rodzic nie zdaje sobie sprawy z tego, że miłość rodzicielska powinna być bezwarunkowa i jego obowiązkiem jest zapewnienie potomkowi odpowiednich warunków do rozwoju. On wymaga od dziecka posłuszeństwa. Wypowiada, jak bardzo się dla niego poświęcił. Oczekuje wdzięczności za wychowanie. 

Stosuje przemoc słowną/ fizyczną

Toksyczny rodzic może obrażać swoje dziecko, stosować wobec niego agresję słowną lub fizyczną. Dziecko, które jest traktowane w taki sposób w domu rodzinnym, nie czuje się bezpieczne. W przyszłości może mieć problem z zaufaniem innym i samooceną. (Zobacz artykuł: "Dziecko doświadczające przemocy może wykształcić w sobie różne strategie, np. przymilania się, by uniknąć krzywdzenia")

Toksyczni rodzice to osoby, które bardzo często same nie zaznały miłości w domu rodzinnym. Były źle traktowane przez swoich bliskich i nie czuły się bezpieczne. Każdy jednak powinien zrozumieć, że więź dziecka z rodzicem jest bardzo ważna i ma wpływ na przyszłość pociechy. Według psychologów są cztery rodzaje przywiązania, a tylko jeden z nich jest bezpieczny. O tym, jak zbudować odpowiednią więź w artykule: Co piąty z nas prezentuje "styl unikający". Dlaczego przez to mamy kłopoty w związku?

Zobacz wideo Co robić, gdy jesteś świadkiem przemocy wobec dzieci?
Więcej o: