"200 ml wystarczy, aby doszło do oparzenia 40 proc. ciała małego dziecka". Ratownik o najczęstszych wypadkach domowych

Gdy mówimy o wypadkach, najczęściej mamy na myśli te, do których dochodzi na drodze czy podczas wyczynów ekstremalnych. Jednak wiele sytuacji, które zagrażają zdrowiu lub życiu dzieje się w domach. Ich ofiarami najczęściej są dzieci. O najczęstszych domowych wypadkach i ich konsekwencjach rozmawiamy z Ratownikiem Medycznym Jakubem Nelle.
Najwięcej wypadków domowych dotyczy dzieci w przedziale wiekowym od dwóch do sześciu lat. Dziecko wówczas nie jest świadome swoich czynów 

- wyjaśnił Jakub Nelle, Ratownik Medyczny pracujący Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Opowiedział nam, jakie wypadki domowe zdarzają się najczęściej. 

Oparzenia, zakrztuszenia, zatrucia

Sytuacje, w których dochodzi do zagrożenia zdrowia lub życia dziecka zdarzają się podczas zwykłych czynności, jak np. spożywanie posiłku. Wówczas nierzadko dochodzi do poważnego oparzenia ciała. Rozlana gorąca kawa, herbata, zupa czy ściągnięty z kuchenki gazowej garnek mogą doprowadzić do tragedii.

200 ml wrzątku czy gorącej cieczy wystarczy, aby doszło do oparzenia 40 proc. ciała u małego dziecka

- podkreślił ratownik. Wytłumaczył, że oparzenia, które obserwuje u dzieci, dotykają różnych miejsc. Najczęściej: głowy, szyi, tułowia, kończyn górnych. - Rozległe oparzenia często zagrażają życiu dziecka - powiedział ratownik. Dodał, że u najmłodszych często zdarza się także połknięcie ciała obcego.

To najczęściej klocki, monety czy niepogryzione paluszki. Połknięcie tych elementów i zatrzymanie się np. w drogach oddechowych może doprowadzić do długotrwałego niedotlenienia, a to - w konsekwencji - do utraty przytomności, a następnie - nawet do zatrzymania krążenia.

- W domach zdarzają się zatrucia, zwykle spowodowane spożyciem różnych detergentów, które opakowaniem oraz zawartością przypominają soki czy cukierki. Wówczas, najczęściej dochodzi do ciężkich oparzeń górnych dróg oddechowych, przełyku czy jamy brzusznej - wyjaśnił ratownik.

Niebezpieczne upadki i przygniecenia

Ratownik opowiedział nam, że w grupie dzieci i młodzieży, często dochodzi do upadków z wysokości. Wyjaśnił, że najczęściej ich ofiarami są dzieci mieszkające w aglomeracji miejskiej.

Dzieci wspinają się na kanapy, krzesła, szafki, a następnie wchodzą na parapet i otwierają okno

- wyjaśnił. Wówczas może dojść do tragedii - upadku z wysokości. Ratownik dodał, że już te z drugiego piętra mogą skutkować ciężkimi obrażeniami wielonarządowymi. Niestety upadki z wysokości często są śmiertelne.

Do urazów narządów, podduszenia i zatrzymania krążenia, może dojść podczas przygnieceń.

Przygniecenia najczęściej zdarzają się, gdy małe dziecko wspina się na komodę lub szafę, które nie są przytwierdzone do ściany. Ciężki mebel potrafi przechylić się i przygnieść dziecko

Wypadki podczas zabaw podwórkowych

Ratownik Jakub Nelle opowiedział nam, że do wypadków często dochodzi na roli.

Dzieci, bawiąc się między maszynami rolniczymi, zostają przypadkowo potrącone. Zdarza się też, że dochodzi do amputacji kończyny przez maszynę rolniczą, która nie została odpowiednio zabezpieczona

- wyjaśnił. Poza tym na wioskach - w przydomowych studzienkach, oczkach wodnych czy stawach - często zdarzają się utonięcia. Ratownik przypomniał także o tym, że na wypadki, które skutkują urazami głowy, narażone są dzieci, które poruszają się bez kasku różnego rodzaju pojazdami. Do złamania kończyn z kolei bardzo często dochodzi w trakcie skoków na trampolinie.

Błędy dorosłych w trakcie zabawy mogą doprowadzić do tragedii 

Według ratownika do wypadków czasem nieświadomie doprowadzają rodzice. 

Wstrząsanie dzieckiem do pierwszego roku życia przez opiekunów czy rodziców w trakcie zabawy może mieć katastrofalne skutki, np. trwałe kalectwo, a nawet śmierć

- wyjaśnił. To tzw. Shaken Baby Syndrome (Zespół Dziecka Potrząsanego). Dotyczy dzieci, które są potrząsane przez swoich opiekunów, w wyniku czego, pojawiają się u nich np. charakterystyczne krwiaki podtwardówkowe lub mnogie czy niewielkie ogniska stłuczenia mózgu. Ratownik podkreśla, że niebezpieczne jest także podnoszenie dzieci za ręce podczas zabawy. Wytłumaczył, że mogą one skutkować zerwaniem wiązadeł, urazem torebki stawowej, złamaniem lub pęknięciem kości.

Eksperci przypominają rodzicom, jak zachować bezpieczeństwo w domu. W artykule: Leki, rośliny i elementy niebezpieczne dla dzieci. Mama pediatra opisała, na co powinni uważać rodzice, aby ochronić swoje pociechy przed wypadkami. 

Zobacz wideo Co robić, gdy jesteś świadkiem przemocy wobec dzieci?
Więcej o: