Iwona Węgrowska o utracie ciąży. "Za szybko się pochwaliłam?! Sama nie wiem"

Iwona Węgrowska na swoim Instagramie opublikowała smutną wiadomość. Piosenkarka poroniła. "Serce Mojego Dziecka przestało bić".

Iwona Węgrowska poroniła

Iwona Węgrowska jeszcze niedawno cieszyła się, że po raz drugi zostanie mamą. Parę tygodni temu poinformowała, że jest w ciąży. Chętnie opowiadała w wywiadach, jak szykuje się do narodzin. Piosenkarka jest w wieku 38 lat i ma już pięcioletnią córkę Lili. Ostatnio napisała post, w którym poinformowała, że straciła ciążę.

Tak wyglądał koniec lipca. Ogromna radość! Za szybko się pochwaliłam?! Sama nie wiem. Teraz i tak nie ma to już znaczenia. Kiedy usłyszałam serduszko, byłam pewna, że nic złego się już nie wydarzy i pochwaliłam się z Wami tą radosną nowiną. Niestety Serce Mojego Dziecka przestało bić

- napisała Iwona.

Kontynuowała, że jest dla niej bardzo trudny czas i ciężko jej pogodzić się ze stratą dziecka.

To dla mnie trudny moment i bardzo ciężko mi o tym pisać i mówić. Nie mogę się pozbierać od paru dni i nie mogę znieść pytań jak dzidziuś. To pierwsze takie poronienie, tak trudne i tak bolesne.

Iwona Węgrowska Instagram:

 

Przyczyny poronienia

Poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży trwającej krócej niż 22 tygodnie wskutek wydalenia obumarłego zarodka lub płodu. Od 23. tygodnia mówi się o porodzie przedwczesnym. Szacuje się, że poronieniem kończy się około 10-15 proc. ciąż. Do 80 proc. poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży.

Przyczyn poronienia w szczególności na początku ciąży może być wiele. W pierwszym trymestrze są to zazwyczaj czynniki genetyczne - ponad połowa zarodków po poronieniu jest obciążona aberracją chromosomową. Wada chromosomalna powstaje z przyczyny niezależnych, podczas powstawania gamet. Ponieważ częściej wady te powstają po stronie kobiety, im starsza ciężarna, tym większe ryzyko poronienia. Kolejną przyczyną są zaburzenia trofoblastu, czyli  patologie w obrębie narządu rodnego kobiety (mięśniaki macicy, macica dwurożna lub jednorożna, macica przegrodzona czy niewydolność szyjki macicy).

Kobiety niepotrzebnie często obwiniają siebie za poronienie. Pomocy kobietom po stracie udziela m.in. Fundacja Ernesta.

Więcej o: