Kalendarz szczepień na 2021 rok z dużą zmianą. Dochodzi nowa bezpłatna szczepionka. Rodzice zaoszczędzą nawet tysiąc złotych

Już od przyszłego roku szczepionka przeciw rotawirusom znajdzie się na liście szczepień obowiązkowych. Jest projekt rozporządzenia MZ.

Obowiązkowa szczepionka przeciwko rotawirusom

W środę 26 sierpnia 2020 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt Ministra Zdrowia, zmieniający rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Wprowadza on bezpłatne szczepienie przeciw rotawirusom dla dzieci urodzonych po 31 grudnia 2020 r.

Obecnie cena jednej szczepionki waha się od 250 do 350 zł. Przez co cały cykl szczepień to wydatek rzędu nawet tysiąca złotych. Schemat szczepienia obejmuje trzy dawki podane doustnie w odstępie co najmniej czterech tygodni.

Zobacz wideo Czy wiesz, czym są rotawirusy?

Szczepienie przeciwko zakażeniom wywołanym przez rotawirusy, będzie robione dzieciom między szóstym, a 24 tygodniem życia.

Należy wskazać, że szczepienie przeciwko rotawirusom jest bardzo efektywną metodą zapobiegania biegunkom rotawirusowym zapewniającą spadek liczby hospitalizacji nawet o 94 proc. i zmniejszenie częstości występowania biegunek rotawirusowych w całej populacji również osób nieszczepionych o 74 proc.

- czytamy w oświadczeniu.

Projekt rozporządzenia MZ

Projektodawcy podkreślają, że należy wskazać, że wprowadzenie szczepień populacyjnych w tym zakresie spowoduje istotną redukcję zachorowań w grupie szczepionej oraz przyczyni się do zmniejszenia zakażeń wewnątrzszpitalnych. Wprowadzenie obowiązku szczepień dzieci przeciwko rotawirusom, spowoduje spadek poniesionych kosztów leczenia z tytułu chorób, które mogą być wywołane przez rotawirusy. 

Swoją aprobatę wobec projektu wyrażają lekarze. W sprawie obowiązkowego szczepienia dzieci przeciwko rotawitusom wypowiedział się lekarz pediatra Łukasz Dujarski. Na swoim Instagramie udostępnił post, w którym napisał:

Kolejna świetna wiadomość, właśnie trafił do konsultacji. Projekt zmiany kalendarza szczepień na 2021 rok.  Od stycznia 2021 wprowadzone zostaną obowiązkowe, co oznacza bezpłatne szczepienia przeciwko rotawirusom.
 

Rotawirusy - objawy u dzieci

Wirusy, które dostały się do organizmu, niszczą enterocyty wyściełające jelito cienkie, powodując rotawirusowe zakażenie przewodu pokarmowego. Choroba może mieć formę bezobjawową, łagodną i ostrą. Czas inkubacji - od momentu przedostania się wirusa do organizmu do pojawienia się pierwszych objawów - wynosi około dwóch dni. Zwykle objawia się wymiotami, niską gorączką oraz wodnistą biegunką, która trwa od czterech do ośmiu dni.

Więcej o: