Kalendarz szczepień na 2021 rok z dużą zmianą. Dochodzi nowa bezpłatna szczepionka. Rodzice zaoszczędzą nawet tysiąc złotych
Obowiązkowa szczepionka przeciwko rotawirusom
W środę 26 sierpnia 2020 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt Ministra Zdrowia, zmieniający rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Wprowadza on bezpłatne szczepienie przeciw rotawirusom dla dzieci urodzonych po 31 grudnia 2020 r.
Obecnie cena jednej szczepionki waha się od 250 do 350 zł. Przez co cały cykl szczepień to wydatek rzędu nawet tysiąca złotych. Schemat szczepienia obejmuje trzy dawki podane doustnie w odstępie co najmniej czterech tygodni.
Szczepienie przeciwko zakażeniom wywołanym przez rotawirusy, będzie robione dzieciom między szóstym, a 24 tygodniem życia.
Należy wskazać, że szczepienie przeciwko rotawirusom jest bardzo efektywną metodą zapobiegania biegunkom rotawirusowym zapewniającą spadek liczby hospitalizacji nawet o 94 proc. i zmniejszenie częstości występowania biegunek rotawirusowych w całej populacji również osób nieszczepionych o 74 proc.
- czytamy w oświadczeniu.
Projekt rozporządzenia MZ
Projektodawcy podkreślają, że należy wskazać, że wprowadzenie szczepień populacyjnych w tym zakresie spowoduje istotną redukcję zachorowań w grupie szczepionej oraz przyczyni się do zmniejszenia zakażeń wewnątrzszpitalnych. Wprowadzenie obowiązku szczepień dzieci przeciwko rotawirusom, spowoduje spadek poniesionych kosztów leczenia z tytułu chorób, które mogą być wywołane przez rotawirusy.
Swoją aprobatę wobec projektu wyrażają lekarze. W sprawie obowiązkowego szczepienia dzieci przeciwko rotawitusom wypowiedział się lekarz pediatra Łukasz Dujarski. Na swoim Instagramie udostępnił post, w którym napisał:
Kolejna świetna wiadomość, właśnie trafił do konsultacji. Projekt zmiany kalendarza szczepień na 2021 rok. Od stycznia 2021 wprowadzone zostaną obowiązkowe, co oznacza bezpłatne szczepienia przeciwko rotawirusom.
Rotawirusy - objawy u dzieci
Wirusy, które dostały się do organizmu, niszczą enterocyty wyściełające jelito cienkie, powodując rotawirusowe zakażenie przewodu pokarmowego. Choroba może mieć formę bezobjawową, łagodną i ostrą. Czas inkubacji - od momentu przedostania się wirusa do organizmu do pojawienia się pierwszych objawów - wynosi około dwóch dni. Zwykle objawia się wymiotami, niską gorączką oraz wodnistą biegunką, która trwa od czterech do ośmiu dni.
-
Nauka w klasach 1-3 wraca do trybu zdalnego. Niedzielski: "mały kroczek w tył"
-
Agata Młynarska świętuje urodziny syna. Nie widzieli się ponad rok. "Wiem, że jest szczęśliwy ze swoją fantastyczną żoną"
-
Powrót dzieci do szkół pod koniec marca bądź w kwietniu. Adam Niedzielski: "Sytuacja potoczyła się w innym kierunku"
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Do kiedy ulga na dziecko? Możesz dostać zwrot nawet jeśli twoje dziecko jest już pełnoletnie
- Polska mama z Austrii: Do porodu potrzebowałam jedynie własnej szczoteczki do zębów
- Nowe obostrzenia w Polsce. Konferencja ministra zdrowia. "Trzecia fala się rozpędza"
- Rok temu urodziło się dziecko ze wściekłym wyrazem twarzy. "Nie dajcie się zwieść fotografii, dziewczynka jest słodka"
- "Lalka" Bolesława Prusa - streszczenie lektur, plan wydarzeń, problematyka. Pewniak maturalny
- Zmiany w procesach z udziałem dzieci. Koniec "biało-czarnych kartek"