Justyna Żyła narzeka na niskie alimenty na dzieci. Wynoszą mniej niż najniższa krajowa?

Justyna Żyła wyznała w rozmowie z "Super Expressem", że otrzymuje niskie alimenty na dzieci i wpływają one z opóźnieniem. Była żona skoczka opisała również, jak wyglądają relacje Piotra Żyły z dziećmi.

Justyna Żyła i Piotr Żyła rozwiedli się w 2018 roku po dwunastu latach małżeństwa. Oboje komentowali to wydarzenie w mediach. Publicznie wypowiadali się na temat powodów rozstania i ich relacji. Teraz Justyna Żyła opowiedziała o tym, jak wygląda ich sytuacja rodzinna po rozwodzie i jakim ojcem jest skoczek. 

Justyna Żyła dostaje niskie alimenty na dzieci?

Justyna Żyła i Piotr Żyła są rodzicami dwojga dzieci. Była żona skoczka powiedziała "Super Expressowi", że alimenty na dzieci, które dostaje od Piotra Żyły, w przeliczeniu na jedno dziecko wynoszą mniej niż aktualna najniższa krajowa (2600 brutto). Ponadto Justyna Żyła opowiedziała, jak wygląda relacja jej byłego męża z dziećmi.

- Nie mają żadnego kontaktu, ponieważ wyłączył dzieciom ich numery komórkowe. Nie dzwoni i nie interesuje się na co dzień dziećmi. Ostatni raz widział je miesiąc temu. Jedynie wysłał synowi na mail grafik spotkań na wrzesień. Syn odpisał, że nie jest mu potrzebny grafik, ponieważ nie chce widywać na spotkaniu partnerki swojego taty. Dzieci proszą tylko o czas sam na sam z ojcem, czego otrzymać nie mogą - powiedziała Justyna Żyła w rozmowie z "Super Expressem".

 

Alimenty na dziecko w Polsce

Alimenty sąd zasądza dla dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Są to pieniądze, które rodzic powinien przeznaczyć na bieżące potrzeby dziecka. Zgodnie z prawem przysługują na przyszłość, poczynając od daty wskazanej w pozwie.

Obowiązek wypłacania alimentów ciąży na rodzicu do czasu, aż dziecko (nawet dorosłe) nie jest w stanie się samodzielnie utrzymać. Przez samodzielne utrzymanie należy rozumieć zdobycie przez dziecko zawodu lub kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, uzyskanie przez dziecko majątku przynoszącego dochody wystarczające na pokrycie własnych kosztów utrzymania.

Z obowiązku alimentacyjnego może zwolnić również fakt, że dziecko celowo przedłuża okres niesamodzielności, czyli np. powtarza klasę czy rok studiów, często zmienia szkołę i kierunek nauki etc. Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od możliwości zarobkowych rodzica. 

O tym, jak je egzekwować od dłużnika, który nie chce płacić na utrzymanie własnych dzieci, przeczytasz w artykule: W Polsce mamy społeczne przyzwolenie na niepłacenie alimentów. "Na byłe dzieci płacić nie będzie, bo nie ma z czego".

Zobacz wideo Justyna Żyła o reakcji rodziny na powiększenie ust: "Mogli nie zauważyć"
Więcej o: