Dariusz Piontkowski o rekrutacji do szkół średnich: Budzi to duże emocje

W poniedziałek 24 sierpnia 2020 roku odbyła się konferencja prasowa ministra edukacji. "Od kilku dni konsultujemy harmonogram rekrutacji. Zdajemy sobie sprawę, że budzi to duże emocje wśród nauczycieli, dyrektorów szkół, ale także zdających i ich rodziców".

Powrót dzieci do szkoły we wrześniu

W poniedziałek 24 sierpnia 2020 roku odbyła się konferencja prasowa ministra edukacji narodowej. Podczas niej Dariusz Piontkowski opowiedział o zasadach przeprowadzania egzaminów i harmonogramie rekrutacji.

Od kilku dni konsultujemy harmonogram rekrutacji. Zdajemy sobie sprawę, że budzi to duże emocje wśród nauczycieli, dyrektorów szkół, ale także zdających i ich rodziców.

Harmonogram rekrutacji do szkół średnich nieznacznie zmienił się w stosunku do pierwotnego planu. 15 czerwca można będzie zacząć składanie dokumentów do szkół, także w wersji elektronicznej. Będzie to trwało do 10 lipca.

Organizacja egzaminu - wytyczne

Przed wejściem do szkoły musi zostać zachowany reżim sanitarny. Odległość podczas egzaminu między zdającymi, może być mniejsza i wynosić 1,5 metra, ponieważ dzieci i młodzież nie będą kontaktowali się ze sobą w trakcie trwającego egzaminu.

"Wytyczne są na tyle szczegółowe, że stworzyły ramy i jednocześnie na tyle elastyczne, że umożliwiają dyrektorom dostosowanie" - powiedział Piontkowski, dodając, że ważnym było dla niego, by poznać opinię dyrektorów w temacie nowych przepisów.

Zobacz wideo Arłukowicz do ministra edukacji: To jest obrzydliwe

Koronawirus w szkole - co zrobić?

Na jednej z poprzednich konferencji szef MEN przedstawił graficzne zestawienia, aby pokazać najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania w szkole. Przygotowane zostały również wskazówki dla rodzica, które na celu mają pomóc w powrocie do szkół.

Niektóre nasze zalecenia będą różnić się od krajów zachodu, ponieważ mamy mniej przypadków zakażeń koronawirusem. Jak to mówi pani minister, oprócz przepisów, trzeba także włączyć rozum. Nie możemy w nich zapisać każdego indywidualnego przypadku

- dodał Piontkowski.

Więcej o: