Bon turystyczny 500 plus. Czy jest możliwość, aby skorzystać z bonu po wakacjach?

Bon turystyczny 500 plus. Do kiedy można go zrealizować? Czy można skorzystać z bonu później, np. w czasie zimowych ferii?

Bon turystyczny gov

Jak podaje gov bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego, lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny dla kogo i do kiedy?

Bon turystyczny dla dziecka można aktywować już od 1 sierpnia. Nadal jednak jest wiele wątpliwości, jak z niego korzystać. Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Nie ma pośpiechu z wykorzystaniem bonów. Rodzice, którzy zaliczyli wakacje, nim bon był dostępny nie muszą teraz wydawać 500 zł na siłę. Przed nami ferie zimowe, a będą też wycieczki. Bon ma odpowiednio długi okres ważności, że można wydać te środki w sposób rozsądny i optymalny.

- przypomina  ZUS i Polska Organizacja Turystyczna.

Od 1 sierpnia osoby można aktywować bon i płacić nim za usługi hotelarskie lub inne imprezy turystyczne na terenie kraju. Bon można aktywować w dowolnym momencie np. na kilka dni przed planowanym wyjazdem turystycznym. Można płacić nim wielokrotnie, aż do wyczerpania środków. Ważny  jest do 31 marca 2022 r. Jest to dobra informacja dla osób, które w tym roku były na wakacjach przed dostaniem pomocy. POT opublikuje również na stronie internetowej listę przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić bonem.

Jak płacić bonem turystycznym?

Kiedy bon turystyczny został już aktywowany, należy postępować zgodnie z następującymi wytycznymi:

  1. Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
  2. Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  3. Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  4. Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.
  5. Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem.
Więcej o: