Bon turystyczny dla dziecka. Państwowa Organizacja Turystyczna: Żadna firma nie ma obowiązku przyjąć takiej płatności

Bon turystyczny dla dziecka można aktywować już od 1 sierpnia. Nadal jednak jest wiele wątpliwości, jak z niego korzystać. Co więcej Polska Organizacja Turystyczna poinformowała, że żadna z firm turystycznych - nawet jeśli przystąpiła do programu - nie ma obowiązku przyjąć płatności bonem. Może to zrobić, ale nie musi.

Bon turystyczny dla dziecka działa już od sierpnia

Wraz z początkiem sierpnia 2020 roku zostały uruchomione bony turystyczne. Przysługują one każdemu dziecku – bez względu na wiek czy dochody rodziców. Wartość bonu wynosi 500 złotych, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – 1000 złotych.

Z bonu będzie mogło skorzystać niemal 6,5 miliona dzieci w Polsce

- informowali przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju oraz Polskiej Organizacji Turystycznej.

Tylko w pierwszej połowie sierpnia ZUS wydał już ponad pół miliona bonów turystycznych dla dzieci.

Zobacz wideo Mimo pandemii polskie miejscowości turystyczne przeżywają oblężenie

Bon turystyczny dla dzieci – nie wszyscy przyjmą płatności

Bonem turystycznym można zapłacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne świadczone na terenie Polski. Oczywiście wyłącznie w firmach z branży turystycznej, które przystąpiły do projektu Polski Bon Turystyczny. Wykaz miejsc znajduje się TU.

Co ciekawe, to, że dana firma czy organizacja użytku publicznego przystąpiła do programu Polski Bon Turystyczny, wcale nie oznacza, że zawsze musi przyjąć płatność bonem dla dziecka:

Przedsiębiorca ma prawo do przyjmowania płatności w formie Polskiego Bonu Turystycznego, ale nie ma takiego obowiązku

- poinformowała Polska Organizacja Turystyczna, przytaczając art. 8 ust. 1 Ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.

W celu umożliwienia przyjmowania płatności dokonywanych za pomocą bonu przedsiębiorca turystyczny lub organizacja pożytku publicznego realizujące usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, o których mowa w art. 5 ust. 1, dokonują rejestracji na profilu informacyjnym w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w art. 27.

- wyjaśnia ustawa.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Jak płacić bonem turystycznym? Instrukcja krok po kroku

Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca przyjmie płatność bonem turystycznym, a w trakcie pobytu turysty na przykład odstąpi od uczestnictwa w programie, jest w dalszym ciągu zobowiązany do realizacji opłaconych usług.

Złożenie oświadczenia nie zwalnia przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego z obowiązku realizacji usług hotelarskich, lub imprez turystycznych, o których mowa w art. 5 ust. 1, za które do dnia złożenia oświadczenia przyjęto płatność dokonaną za pomocą bonu

- czytamy w art. 10 ust. 3.

Więcej o: