Po czym poznać, że następuje regres w rozwoju dziecka? Dziecko zaczyna zachowywać się jak niemowlę

Pandemia COVID-19 wpłynęła na wiele sfer naszego życia. Nie dziwimy się, gdy słyszymy o depresji u dorosłych spowodowanej ciągłym przebywaniem w zamknięciu. Dlaczego dziwi nas więc odmienne zachowanie u dzieci? Ich rutyna została zaburzona, w ich życiu także wiele się zmieniło. Możesz zauważyć nawet regres w rozwoju dziecka. W takiej sytuacji nie panikuj. To reakcja obronna.

Regres u dzieci reakcją obronną

Twój przedszkolak nagle chce udawać niemowlę? Dziecko w wieku szkolnym zdecydowanie częściej się przytula i potrzebuje więcej bliskości? To zupełnie normalna reakcja dzieci na to, co się dzieje na świecie.

Małe dzieci nie mają odpowiedniego słownictwa ani innych trudnych doświadczenia. Nie powiedz nam więc, że są zestresowane i potrzebują pocieszenia. Zamiast tego mogą powiedzieć na przykład: Mamo, udawaj, że jestem dzieckiem. Mogą też nagle poprosić o kołysanki, których nie śpiewałaś im od wielu lat. Dziecko, które już nie miało problemu z korzystaniem z nocnika, nagle może zacząć mieć wypadki. A starsze dzieci mogą przekonywać, że nie potrafią wykonać czynności, z którymi radziły już

Regres jest normalnym zachowaniem u dzieci. Może być spowodowane stresem, frustracją lub traumatycznym wydarzeniem

- podkreślają lekarze Hermioni N. Lokko i Theodore A. Stern w swoich badaniach na ten temat.

Zobacz wideo Czy długotrwały stres wywołuje wrzody? [NaZdrowie]

A psychoterapeutya, Noela McDermotta, dodaje, że podczas pandemii wszyscy (nawet dorośli) prawdopodobnie cofną się lub nie będą funkcjonować tak jak zwykle:

Dzieci będą się cofać bardziej niż dorośli, a im młodsze dziecko, tym bardziej prawdopodobny będzie regres

- mówiła McDermotta w rozmowie z The Huffington Post.

Jak pomóc dziecku? Przede wszystkim zapewnij komfort

To bardzo stresująca sytuacja. Można być sfrustrowanym, ale pod żadnym pozorem nie okazujmy tego dzieciom. Należy reagować życzliwością, mówić do dziecka spokojnym głosem, zapewnić mu komfort i zawsze być gotowym na przytulenie.

Dr Laura Markham z AhaParenting w rozmowie z serwisem Today, przekonuje, że "najlepszą interwencją jest zapewnienie". Specjalistka sugeruje rodzicom, aby zaoferowali dzieciom bezpieczeństwo. Można używać takich sformułowań: "Masz teraz takie ciężkie chwile, prawda? Nie martw się, kochanie. Jestem tutaj, aby pomóc".

Więcej o:
Copyright © Agora SA