Kontrowersyjny zabieg Credego. Jeśli odmówisz podania kropel dziecku, sąd może zatrzymać noworodka w szpitalu
Co to jest zabieg Credego?
Zabieg Credego wykonuje się od razu po przyjściu na świat dziecka. Został wprowadzony w 1993 roku do standardów opieki okołoporodowej i zostają poddane mu noworodki zarówno urodzone naturalnie, jak i przez cesarskie cięcie.
Zabieg Credego zapobiega rzeżączkowemu zapaleniu spojówek. Do zakażenia dwoinką rzeżączki może dojść podczas porodu. U noworodka może dojść do ostrego ropnego zapalenia spojówek. A w konsekwencji nawet wywołać ślepotę.
Rzeżączkowe zapalenie spojówek ma bardzo charakterystyczne objawy. Najpierw pojawia się ropna wydzielina, niekiedy zabarwiona krwią. Jeżeli nie zostanie podjęte leczenie, rogówka zacznie niszczeć. Dziecko może stracić wzrok.
Na czym polega zabieg Credego?
Zabieg Credego nie jest skomplikowany. Polega na podaniu jednej kropli roztworu azotanu srebra albo tetracykliny, erytromycyny lub roztworu powidonu-jodyny. Co ważne, po wykonaniu zabiegu nie wolno przemywać oczu solą fizjologiczną. Zazwyczaj personel medyczny używa dwóch substancji. Azotan działa bowiem tylko na bakterie, więc połączenie z 1 proc. tetracykliną lub erytromycyną w maści 0,5 proc., które zawierają antybiotyk, mają większe spectrum działania.
Powikłania po zabiegu Credego
Wiele osób obawia się jednak powikłań po zabiegu Credego. Może pojawić się jednak tylko podrażnienie spojówek. Mija ono samo i nie wymaga leczenia. Dopiero kiedy utrzymuje się dłużej, lekarze zalecają przemywać oczy dziecka wodą lub rumiankiem.
Kontrowersje wokół zabiegu Credego
Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło w 2018 roku w Szpitalu Specjalistycznym Św. Zofii w Warszawie. Rodzice noworodka nie wyrazili zgody na podanie dziecku witaminy K, zaszczepienia go przeciwko gruźlicy oraz WZW B, pobranie obowiązkowych testów przesiewowych w kierunku wrodzonych chorób metabolicznych oraz właśnie wykonanie zabiegu Credego. Chcieli natychmiast zabrać dziecko do domu.
Dyrektor szpitala nie zwlekał z decyzją, wystąpił o sądowe rozpatrzenie sprawy. Sąd Rodzinny w trybie natychmiastowym wydał decyzję o zatrzymaniu dziecka w szpitalu i poddaniu go wszelkim koniecznym procedurom medycznym.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Odmówili zaszczepienia noworodka. Szpital na Woli zagroził im sądem
-
Rząd luzuje obostrzenia. Sklepy w galeriach handlowych będą otwarte? "Mam nadzieję, że decyzje zapadną 10 dni od zakończenia ferii"
-
Powrót dzieci do szkół po feriach, ale tylko na dwa tygodnie. Nie ma planów kontynuowania nauki stacjonarnej?
-
Tak wyglądają brzuchy po cesarce. Dumne mamy pokazują zdjęcia bez retuszu na Instagramie
-
Powrót do szkół po feriach zimowych. Przetestowano nauczycieli, wiadomo ilu jest chorych
-
Kiedy powrót do szkoły klas 4-8 i maturzystów? Duda: Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co będzie
- Mama czworga dzieci zmarła podczas śniadania. Ujawniono przyczynę śmierci
- Chłopczyk stanął w obronie siostry i doznał poważnych obrażeń. Lekarze zaoferowali mu darmową pomoc
- Olga Kalicka pokazała zdjęcie zrobione kilka godzin po porodzie. "Piękne, bo prawdziwe"
- Powrót do szkoły 2021. "Problemy psychologiczne młodzieży będą ważniejsze niż nadrabianie materiału"
- MediaMarkt przeanalizował technologiczne wyzwania Polaków w nauce zdalnej