Alimenty za okres wsteczny. Aby się o nie ubiegać, należy spełnić określone warunki
Alimenty za okres wsteczny – wniosek
Pozew o alimenty rodzic, który pełni opiekę nad dzieckiem, składa w sądzie rejonowym – konkretniej w Sądzie Rodzinnym. Zgodnie z obowiązującym prawem przysługują one od dnia złożenia pozwu. Można jednak wystąpić o alimenty z datą wsteczną. Litera prawa mówi tu o okresie do trzech miesięcy przed dniem złożenia pozwu. To najdłuższy czas, na jaki sąd może zgodzić się na alimenty za okres wsteczny.
Co ważne, aby ubiegać się o alimenty za okres wsteczny, należy spełnić kilka warunków. Na początek kluczowe jest złożenie odpowiednich wniosków. Aby są przyznał alimenty nie tylko od daty wniesienia powództwa, lecz także za wspomniany wcześniej okres trzech miesięcy poprzedzających złożenie pozwu, należy złożyć odpowiedni wniosek w treści pozwu.
Alimenty za okres wsteczny – wyrok sądu z natychmiastowym rygorem wykonalności
Alimenty za okres wsteczny, a także zwykłe alimenty, zawsze są obwieszczane wyrokiem sądu z rygorem natychmiastowej wykonalności. Dotyczy to rat płatnych po dniu wniesienia powództwa oraz wszystkich rat płatnych przed wniesieniem powództwa za okres nie dłuższy niż za trzy miesiące. Co to oznacza w praktyce? Należy to interpretować następująco: już w dniu wyroku pozwany będzie miał kilkumiesięczne zaległości w płaceniu alimentów.
W przypadku gdy pozwany złoży apelację i tak będzie zobowiązany do płatności zgodnie z zaskarżonym orzeczeniem. Jeżeli pozwany będzie uchylał się od płatności, można otworzyć drogę egzekucji komorniczej. Co ważne, pozwany nawet podczas procesu może płacić alimenty dobrowolnie. Skutkuje to oczywiście tym, że zadłużenie proporcjonalnie się zmniejszy, a nawet nie będzie go wcale.
Alimenty za okres wsteczny – na okres dłuższy niż 3 miesiące
Kodeks rodzinny i opiekuńczy zostawia jednak jeszcze jedną opcję. Można domagać się alimentów za okres wsteczny, dłuższy niż trzy miesiące przed dniem wniesienia pozwu. Należy jednak spełnić jeden warunek.
Strona, która występuje o alimenty musi wykazać, że z wskazanego okresu pozostają niezaspokojone potrzeby. Kodek rodzinny mówi, że mogą to być między innymi: zaległy czynsz mieszkaniowy, nieopłacone rachunki uprawnionego, na przykład za leczenie. Jeśli wykażemy, że musieliśmy zaciągnąć zobowiązania względem osób trzecich (na przykład wziąć kredyt), aby zaspokoić te potrzeby, sąd prawdopodobnie przyzna alimenty na ten czas.
Co istotne, zaległych alimentów można żądać za okres nie dłuższy niż 3 lata. Roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem trzech lat.
-
Ulga na dziecko urodzone w ciągu roku 2020. To jedna z największych ulg podatkowych, ale nie przysługuje wszystkim
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego 2021 czy Powrót po Wielkanocy? Czarnek optymistycznie: będziemy mogli rozmawiać o terminach
-
Zadbaj o prawidłową pielęgnację skóry swojego dziecka od pierwszych dni życia. Ten krem i balsam to numer 1 w rekomendacjach dermatologów
-
Poradzisz sobie z niemowlakiem? Sprawdź, jak dużo wiesz o małych dzieciach
-
Czternasta emerytura 2021 - kiedy będzie wypłacana? Na dodatkowe pieniądze emeryci muszą jeszcze trochę poczekać
- "Od dziecka zabraniał mi brać dokładek, bo kobieta musi znać umiar. Uważał, że dba o moje maniery". Jak wpędzamy dziewczynki w zaburzenia odżywiania
- Kiedy są wakacje 2021? MEN: Jedno jest pewne, czas wakacji jest okresem odpoczynku
- Menu na Wielkanoc. Przepisy na tradycyjne potrawy, które przygotujesz razem z dzieckiem
- Polka na Wyspach Kanaryjskich: Kiedyś byłam znerwicowaną matką Polką. Obiad ugotowany, mieszkanie wysprzątane. Teraz jest luz
- Zapisy do szkoły podstawowej 2021. Nie są skomplikowane, ale trzeba przestrzegać terminów