Jak płacić bonem turystycznym? Instrukcja krok po kroku

Polski Bon Turystyczny zaczął obowiązywać od 1 sierpnia 2020 roku. Można go wykorzystać do końca marca 2022 roku. Ale jak to zrobić? Jak płacić bonem turystycznym? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował specjalną infografikę, w której w pięciu krokach wyjaśnia, jak płacić bonem turystycznym.

Jak płacić bonem turystycznym? Kto jest uprawniony do korzystania z bonu na wakacje dla dziecka?

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin, a także branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Bonem wakacyjnym zapłacimy za imprezy turystyczne i usługi hotelarskie na terenie całej Polski.

Zgodnie z ustawą o Polskim Bonie Turystycznym należy się on każdemu dziecku, któremu już wcześniej przysługiwało świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy 500 plus. Jak czytamy na stronie zus.pl:

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Jak płacić bonem turystycznym? Aktywacja bonu

Bony na wakacje dla dzieci cieszą się dużą popularnością. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie – jak płacić bonem turystycznym? Wątpliwości pojawiają się głównie ze względu na to, że bon przysługuje jedynie w formie vouchera. Nie można go wymienić na gotówkę czy inne środki płatnicze.

ZUS przygotował specjalną infografikę, w której w  pięciu krokach wyjaśnia, jak płacić bonem turystycznym. Na początek jednak należy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS

TU ZNAJDZIESZ INSTRUKCJĘ, JAK ZAŁOŻYĆ PROFIL NA PUE ZUS

Następnie należy aktywować bon. Jest on dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej.

Na bonie widoczna jest kwota do wykorzystania. Za pomocą bonu można płacić wielokrotnie, aż wyczerpie się pełną kwotę

- wyjaśnia przewodnik na stronie zus.pl.

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Jak płacić bonem turystycznym? 5 prostych kroków

Kiedy bon turystyczny został już aktywowany, należy postępować zgodnie z następującymi wytycznymi:

  1. Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
  2. Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce[Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  3. Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  4. Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.
  5. Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem.

A poniżej znajdziecie infografikę przygotowaną przez ZUS:

Jak płacić bonem turystycznym?Jak płacić bonem turystycznym? fot. zus.pl

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Tutorial "Polski Bon Turystyczny – jak aktywować bon"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.