Bony turystyczne nie podlegają wymianie na gotówkę. Nie daj się oszukać!

1 sierpnia ruszył program Polski Bon Turystyczny. W internecie od razu pojawiły się propozycje sprzedaży bonu na wakacje. Nie dajmy się jednak oszukać! Bon turystyczne nie podlegają wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Sprzedaż, a także odkupienie bonu wakacyjnego może skończyć się grzywną.

Bon turystyczne – oferty sprzedaży

Bony turystyczne są aktywne od 1 sierpnia 2020 roku. Warto wiedzieć, że zgodnie z art. 5 ustawy bon nie podlega wymianie na gotówkę.

Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze

- przestrzegają Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Polska Organizacja Turystyczna.

Ale wraz z uruchomieniem programu Polski Bon Turystyczny w sieci zaczęły pojawiać się oferty sprzedaży bonu. Pamiętajmy, że z bonu mogą skorzystać tylko osoby uprawnione. To forma świadczenia, która umożliwia płatność za wszelkie usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne na terenie naszego kraju. Bon wakacyjny dla dzieci jest ważny do 31 marca 2022 roku. Każdy bon składa się unikalnych 16 cyfr. Jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Zobacz wideo Bon turystyczny trafił do rodzin

Bony turystyczne – uwaga na oszustów

Bon turystyczny jest przyznawany w formie imiennych voucherów. Podczas aktywacji bonu na wakacje za pomocą wiadomości SMS otrzymamy specjalny kod, który umożliwi płatność na przykład w hotelu. Należy jednak uważać na oszustów, którzy już teraz sprzedają i kupują bony. Jeżeli zauważymy nieuczciwe oferty, należy je natychmiast zgłosić. Prosi o to Polska Organizacja Turystyczna:

POT reagując na doniesienia medialne uruchamia maila: nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl i prosimy o zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości dotyczących bonu turystycznego. Zgłoszenia będą kierowane do organów ścigania. Polska Organizacja Turystyczna przestrzega przed takimi aukcjami. Może to być kolejny pomysł naciągania beneficjentów na bon turystyczny

- komentuje rzecznik POT, Grzegorz Cendrowski.

Pamiętajmy, że nawet jeśli skusi nas wyjątkowa oferta zakupu bonu, to sam kod nie wystarczy, aby zrealizować płatność. W trakcie płatności należy podać także podać czterocyfrowy pin, który otrzymamy na numer telefonu podany podczas aktywacji bonu. Podczas płatności możemy także zostać poproszeni o dowód tożsamości.

Przy zakupie takiego bonu, nie będziemy mieli też pewności, czy kod nie został już zrealizowany. Prosimy zatem wszystkich beneficjentów o to, żeby byli uważni

- dodał Cendrowski.

Więcej o: