Sprośne komentarze, podglądanie, wypraszanie z restauracji. Jak naprawdę wygląda publiczne karmienie piersią?

Karmienie piersią może być świetnym sposobem na zbudowanie więzi między mamą a dzieckiem i dostarczenia maleństwu najlepszych składników odżywczych. Niestety nadal publiczne karmienie piersią budzi negatywne emocje. Tak wynika z badania marki Tommee Tippee.

Podczas badania marki Tomme Tippe, przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii 66 proc. matek stwierdziło, że czuje się nieswojo podczas publicznego karmienia piersią. Ponad jedna czwarta (26 proc.) przynajmniej raz została poproszona przez nieznajomego, aby nakarmiła dziecko w innym miejscu. Jedna na dziesięć kobiet usłyszała od pracowników restauracji pytanie, czy może ukryć się i dopiero nakarmić dziecko lub opuścić lokal. 

Karmiące mamy czują się skrępowane 

Sposób, w jaki inni reagują na karmiące piersią matki, ma realny wpływ na ich pewność siebie. Niemal 37 proc. przebadanych mam czuło skrępowanie podczas karmienia piersią poza domem. Zadeklarowały, że często przerywały plany, aby wrócić do domu i nakarmić dziecko. 66 proc. stwierdziło, że upewnia się przed wyjściem, czy ma przy sobie szalik lub chustę, którymi mogą się zakryć się podczas karmienia piersią. Niektóre mamy przerywają karmienie w niewygodnych miejscach, aby uniknąć spojrzeń innych - 21 proc. karmiło dziecko w publicznej toalecie, 40 proc. ukrywało się w kącie, a 37 proc. karmiło dziecko w samochodzie tak, aby nikt nie widział. 

Komentująca badanie Louise Broadbridge, położna z dużym doświadczeniem, powiedziała: U większości młodych matek pierwsze tygodnie spędza się na ogół w domu. Jednak nadchodzi czas, aby wyjść z mieszkania i "podbijać świat", co często oznacza karmienie piersią w miejscach publicznych.

Do każdej nowej mamy, która czuje się zdenerwowana karmieniem w miejscach publicznych: Przypomnij sobie, że najważniejsze jest zaspokajanie potrzeb dziecka

- dodała Louise. 

Karmienie piersią w miejscach publicznych - gwiazdy je normalizują

Coraz więcej blogerek i celebrytek zachęca do karmienia piersią w miejscach publicznych. Wypowiadają się na kwestii karmienia piersią. Podkreślają zalety, jakie mają z nim związek i pokazują zdjęcia, które mają na celu znormalizowanie tego zjawiska. - Mimo trudności, mimo ludzi, którzy jednym zdaniem potrafią zniechęcić, mimo mitów krążących po internecie. Jesteście silne, mądre i jestem przekonana, że chcecie jak najlepiej dla swojego maluszka. Natura jest mądra. Korzystajmy z niej - napisała ostatnio Agnieszka Kaczorowska na Instagramie. Zobacz artykuł: Agnieszka Kaczorowska pokazała, jak karmi piersią roczną córkę. W komentarzach: to raczej nie jest przyjemny obraz

Zobacz wideo Mleko mamy to magiczna substancja. Obalamy 5 popularnych mitów na temat karmienie piersią
Więcej o: