Zespół dziecka maltretowanego - jak rozpoznać, że dziecko jest krzywdzone?

Przemoc wśród dzieci jest niestety bardzo częsta. Szacuje się, że w Polsce jest krzywdzonych regularnie ponad 200 tys. dzieci. Większość - bo aż 66 proc. z nich - nie ma nawet 13 lat. Jak rozpoznać, że dziecko jest krzywdzone i jak mu pomóc? Co to jest zespół dziecka maltretowanego?

Zespół dziecka maltretowanego – co oznacza?

Zespół dziecka maltretowanego to szereg objawów psychicznych i fizycznych, które powstają jako rezultat krzywdzącego zachowania wobec dziecka. Nazwa "zespół dziecka maltretowanego" wywodzi się z języka angielskiego - maltreated child syndrome.

Co ważne, zespół dziecka maltretowanego nie zawsze objawia się urazami natury fizycznej. Oczywiście często występują liczne urazy czaszkowo-mózgowe czy niedożywienie. Jednak rozpoznać zespół dziecka maltretowanego można również obserwując zaburzenia emocjonalne, zaniedbanie intelektualne czy opóźnienie w rozwoju fizycznym.

Zespół dziecka maltretowanego – przyczyny

przemocy

Nad dzieckiem mogą znęcać się rodzice, opiekunowie prawni, dziadkowie, rodzeństwa, koledzy i koleżanki. Często przyczyną przemocy jest alkoholizm najbliższych, choroby psychiczne, młody wiek rodzica, samotne macierzyństwo, niechciana ciąża, trudna sytuacja w życiu – taka jak bezrobocie czy brak płynności finansowej.

Nic jednak nie usprawiedliwia przemocy wobec dzieci i jest ona karalna.

Zobacz wideo Co robić, gdy jesteś świadkiem przemocy wobec dzieci?

Zespół dziecka maltretowanego – zachowania, które powinny wzbudzić niepokój

Oprócz wyraźnych, możliwych do zaobserwowania gołym okiem, fizycznych objawów znęcania się nad dzieckiem, czujność powinny wzbudzić także inne zachowania. Są to na przykład niespójne zeznania członków rodziny; fakt, że dziecko nie potrafi opisać mechanizmu urazu; długi odstęp czasu od pojawienia się problemu wymagającego konsultacji lekarza do zgłoszenia się na wizytę; nietypowe obrażenia dla danego wieku dziecka; brak reakcji opiekuna czy rodzina na płacz dziecka; częste zmiany lekarza.

Zespół dziecka maltretowanego – jak pomóc, gdy widzimy, że dziecko jest krzywdzone?

Co możesz zrobić, aby pomóc dzieciom doświadczającym przemocy? Na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę czytamy o najważniejszych zachowaniach:

  • Naucz się zwracać uwagę na objawy przemocy wobec dzieci.
  • Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj z kimś na temat sytuacji, która budzi Twoje podejrzenia.
  • Powiadom o swoich podejrzeniach przedszkole lub szkołę, do której uczęszcza dziecko – powiedz pedagogowi o swoich podejrzeniach dotyczących sytuacji dziecka.
  • Możesz powiadomić ośrodek pomocy społecznej.
  • Możesz także wysłać do sądu rodzinnego – nawet anonimowe – pismo z opisem sytuacji. Ważne jest, aby podać w nim dane krzywdzonego dziecka i rodziny, tak aby sąd mógł podjąć interwencję.
  • Możesz powiadomić policję lub prokuraturę.
  • Poinformuj dzieci o numerze bezpłatnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.
  • Skontaktuj się z konsultantami Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100.
Więcej o: