Zespół dziecka maltretowanego to szereg objawów psychicznych i fizycznych, które powstają jako rezultat krzywdzącego zachowania wobec dziecka. Nazwa "zespół dziecka maltretowanego" wywodzi się z języka angielskiego - maltreated child syndrome.
Co ważne, zespół dziecka maltretowanego nie zawsze objawia się urazami natury fizycznej. Oczywiście często występują liczne urazy czaszkowo-mózgowe czy niedożywienie. Jednak rozpoznać zespół dziecka maltretowanego można również obserwując zaburzenia emocjonalne, zaniedbanie intelektualne czy opóźnienie w rozwoju fizycznym.
Nad dzieckiem mogą znęcać się rodzice, opiekunowie prawni, dziadkowie, rodzeństwa, koledzy i koleżanki. Często przyczyną przemocy jest alkoholizm najbliższych, choroby psychiczne, młody wiek rodzica, samotne macierzyństwo, niechciana ciąża, trudna sytuacja w życiu – taka jak bezrobocie czy brak płynności finansowej.
Nic jednak nie usprawiedliwia przemocy wobec dzieci i jest ona karalna.
Oprócz wyraźnych, możliwych do zaobserwowania gołym okiem, fizycznych objawów znęcania się nad dzieckiem, czujność powinny wzbudzić także inne zachowania. Są to na przykład niespójne zeznania członków rodziny; fakt, że dziecko nie potrafi opisać mechanizmu urazu; długi odstęp czasu od pojawienia się problemu wymagającego konsultacji lekarza do zgłoszenia się na wizytę; nietypowe obrażenia dla danego wieku dziecka; brak reakcji opiekuna czy rodzina na płacz dziecka; częste zmiany lekarza.
Co możesz zrobić, aby pomóc dzieciom doświadczającym przemocy? Na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę czytamy o najważniejszych zachowaniach: