Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do kiedy obowiązuje świadczenie?

W kolejnych tygodniach pandemii dodatkowy zasiłek opiekuńczy był wydłużany. Jednak rząd podjął decyzję o zakończeniu wypłat dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Do kiedy rodzice mogą pobierać pieniądze?

Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Rząd nie zdecydował się przedłużyć świadczenia nazywanego dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym. Przysługiwał on wszystkim rodzicom dzieci do lat 8, którzy zdecydowali się pozostać w domu z najmłodszymi i w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego samodzielnie sprawować nad nimi opiekę. Co ważne, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał także w chwili ponownego otwarcia placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Od początku pandemii zasiłek był przedłużany na krótkie, zazwyczaj dwutygodniowe okresy. Decyzje kolejnym przedłużeniu świadczenia zawsze były podejmowane przez rząd na kilka dni przed formalnym skończeniem finansowania.

Do kiedy obowiązywał dodatkowy zasiłek opiekuńczy? W piątek 24 lipca, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie zostanie przedłużony. Od poniedziałku 27 lipca świadczenie nie jest już realizowane.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy tylko do 26 lipca. "Formuła się wyczerpała" 

Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Powody odwołania wypłat

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jako uzasadnienie decyzji o wstrzymaniu wypłat dodatkowego zasiłku opiekuńczego podało fakt, że znacząco zmniejszyła się liczba osób, które korzystały ze świadczenia. Dodatkowo na decyzję rządu wpłynęło rozpoczęcia wakacji i sezonu urlopowego.

Warto wiedzieć, że tylko do końca czerwca na dodatkowy zasiłek opiekuńczy ministerstwo przeznaczyło około 11 mld złotych.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Czy to koniec świadczeń dla rodziców? Nie. Rząd przypomina, że cały czas przysługuje rodzicom standardowy zasiłek opiekuńczy. Można z niego skorzystać w sytuacji nagłego, nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola czy nawet w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę lub opiekuna dziennego. Zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko ubezpieczonemu rodzicowi dziecka w wieku do lat 8 przez łączny okres 60 dni w roku. Co ważne przysługuje on także w przypadku choroby dziecka do 14. roku życia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA