Barszcz Sosnowskiego szczególnie niebezpieczny jest w upały. Jak go rozpoznać? Często mylony jest z koprem

Przypomina koper, a jest rośliną trującą. Barszcz Sosnowskiego można spotkać przede wszystkim na łąkach i polach uprawnych. Coraz częściej występuje także wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków, w ogrodach, parkach i lasach. "Przebywanie w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka" - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

Barszcz Sosnowskiego – co to jest?

Barszcz Sosnowskiego to parząca roślina, która występuje na terenie całej Polski. Wiele osób myli ją z koprem, niektórym przypomina także znany w medycynie ludowej arcydzięgiel. Charakteryzuje się białymi kwiatami zebranymi w baldach oraz wielkimi liśćmi. Może osiągnąć nawet cztery metry wysokości. Najniebezpieczniejsze są łodygi i liście. Znajdują się na nich włoski, które produkują toksyczną substancję.

Barszcz Sosnowskiego szczególnie niebezpieczny jest w upały. Jak go rozpoznać?Barszcz Sosnowskiego szczególnie niebezpieczny jest w upały. Jak go rozpoznać? fot. kampania gis.gov.pl

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega - barszcz Sosnowskiego znajdziemy przede wszystkim:

  • na łąkach,
  • na polach uprawnych,
  • przy drogach,
  • wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków,
  • w ogrodach, parkach oraz lasach.

A to tereny, z których najchętniej korzystamy w letnie, słoneczne dni. Wybieramy się wraz z dziećmi na spacery, tracimy czujność i nie zwracamy uwagi na rośliny, wśród których bawią się najmłodsi. W ramach kampanii BEZPIECZNIE WAKACJE – PRZEPIS GIS, Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje:

Przebywanie w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka!
Zobacz wideo Dlaczego należy unikać barszczu Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego - niebezpieczeństwo dla człowieka

GIS tłumaczy na swojej stronie internetowej:

Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.

Warto też wiedzieć, że oprócz oparzeń mogą pojawić się podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek. Należy też pamiętać, że silne oparzenia mogą okazać się śmiertelne.

Co robić, gdy dojdzie do oparzenia barszczem Sosnowskiego?

  • Jak najszybciej umyj bardzo dokładnie skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.
  • Unikaj słońca przez przynajmniej 48 h. Promieniowanie ultrafioletowe wpływa na stan zapalny i zwiększa ryzyko powstania blizn.
  • W sytuacji gdy pojawiają się pierwsze objawy oparzenia, udaj się do lekarza.

Przed planowaną wycieczką czy dłuższym spacerem z dziećmi warto sprawdzić także listę miejsc, w których występuje barszcz Sosnowskiego. Baza online liczy prawie 3000 lokalizacji. Znajdziesz ją TUTAJ. Jeśli zauważysz barszcz Sosnowskiego, zadzwoń pod numer alarmowy straży miejskiej – 986.

Więcej o: