Barszcz Sosnowskiego to parząca roślina, która występuje na terenie całej Polski. Wiele osób myli ją z koprem, niektórym przypomina także znany w medycynie ludowej arcydzięgiel. Charakteryzuje się białymi kwiatami zebranymi w baldach oraz wielkimi liśćmi. Może osiągnąć nawet cztery metry wysokości. Najniebezpieczniejsze są łodygi i liście. Znajdują się na nich włoski, które produkują toksyczną substancję.
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega - barszcz Sosnowskiego znajdziemy przede wszystkim:
A to tereny, z których najchętniej korzystamy w letnie, słoneczne dni. Wybieramy się wraz z dziećmi na spacery, tracimy czujność i nie zwracamy uwagi na rośliny, wśród których bawią się najmłodsi. W ramach kampanii BEZPIECZNIE WAKACJE – PRZEPIS GIS, Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje:
Przebywanie w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka!
GIS tłumaczy na swojej stronie internetowej:
Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.
Warto też wiedzieć, że oprócz oparzeń mogą pojawić się podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek. Należy też pamiętać, że silne oparzenia mogą okazać się śmiertelne.
Przed planowaną wycieczką czy dłuższym spacerem z dziećmi warto sprawdzić także listę miejsc, w których występuje barszcz Sosnowskiego. Baza online liczy prawie 3000 lokalizacji. Znajdziesz ją TUTAJ. Jeśli zauważysz barszcz Sosnowskiego, zadzwoń pod numer alarmowy straży miejskiej – 986.