Rośliny trujące z polskich łąk, podwórek i lasów. Dzieci muszą ich unikać

Na polskich łąkach, podwórkach i w lasach rosną rośliny, o których silnie trujących właściwościach często nie mamy pojęcia. Część z nich znajdziecie też we własnych ogródkach. Zapoznajcie się z listą niebezpiecznych roślin, żeby nauczyć się odróżniać trujący blekot pospolity od zdrowej natki pietruszki.

Rośliny trujące mogą przypominać te jadalne

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi są rośliny, które swoim wyglądem przypominają rośliny jadalne i stosowane w kuchni. Zainteresowanie dzieci mogą wzbudzić te rośliny, które obfitują w kolorowe owoce. Silnie trująca wilcza jagoda do złudzenia przypomina borówkę i jest równie słodka.

Tojad mocny to jedna z najsilniej trujących roślin w naszym kraju. Występuje głównie w Sudetach i Karpatach. Bądźcie szczególnie wyczuleni, gdy spacerujecie z dziećmi w Tatrach, bo tam można ją spotkać w dużej ilości. Każda część tej rośliny jest trująca, a szczególnie jej korzenie i nasiona. Wystarczy 2-5 mg akonityny zawartej w tojadzie, żeby uśmiercić osobę, która ją zje. Nie próbujcie nawet zrywać tojadu. Kwiat jest pod szczególną ochroną, a zawarta w nim trucizna wnika również przez skórę.

Aconitum firmum Rchb., tojad mocnyAconitum firmum Rchb., tojad mocny Shutterstock

Bez czarny choć nie jest tak silnie trujący, jak większość roślin z tej listy, to ze względu na swoją popularność w naszym kraju, nie może zostać pominięty. Wszystkie części tej rośliny zawierają substancje trujące, a najczęściej do zatrucia dochodzi po spożyciu niedojrzałych i surowych owoców. Zatrucie bzem czarnym objawia się osłabieniem i wymiotami, a także groźnymi zaburzeniami oddychania. 

Konwalia majowa ozdabia lasy w całej Polsce, sadzi się ją też w ogrodach. Ważne, żeby nauczyć się odróżniać konwalię od równie popularnego, ale w przeciwieństwie do konwalii, jadalnego czosnku niedźwiedziego. Czosnek ma charakterystyczny czosnkowy zapach oraz wyrasta z cebulek, konwalia zaś - z kłącza. Wszystkie części konwalii są trujące, a szczególnie narażone na zatrucie są dzieci. Nawet kontakt rośliny ze skórą może wywołać silne podrażnienie. 

Pokrzyk wilcza jagoda, nazywany też wilczą wiśnią i belladonną, to niewysoki krzew, który występuje głównie na południu kraju, w lasach i na ich obrzeżach. Cała roślina jest trująca, choć najbardziej jej ciemno-fioletowe owoce, które mogą przypominać borówki. Już trzy czy cztery ciemne kuleczki są dla dziecka śmiertelną dawką. Objawy zatrucia mogą pojawić się zarówno po kilku minutach, jaki i dopiero po kilku godzinach. Należą do nich: silne pobudzenie, napady agresji, światłowstręt, rozszerzenie źrenic, wysoka gorączka, halucynacje czy przyspieszony oddech.  

Objawy zatrucia wilczą jagodą mogą pojawić się już po 10 minutach od spożycia owocówObjawy zatrucia wilczą jagodą mogą pojawić się już po 10 minutach od spożycia owoców Fot. Shutterstock

Cis pospolity rośnie niemal wszędzie, w parkach, lasach i ogrodach. To kolejny dowód na to, że dzieciom nie można pozwalać na wkładanie do buzi żadnych roślin. I choć kusząca czerwienią osnówka nasion nie jest trująca, to same nasiona i pozostałe części tego krzewu zawierają duże stężenie substancji toksycznych. Do najczęstszych przyczyn zatrucia toksynami cisu należy właśnie spożycie nasion i igieł. W najgorszym wypadku może dojść do śmierci.

Cis pospolityCis pospolity Alpsdake, CC BY-SA 3.0

Blekot pospolity jest nazywany psią pietruszką, a to ze względu na podobieństwo jego młodych listków do natki pietruszki lub trybuli. Od natki odróżnia go ostry zapach podobny do czosnku. Wydziela się po zgnieceniu rośliny. A błyszczące liście blekotu pomogą odróżnić go od trybuli. Ten chwast jest szczególnie problematyczny, bo często pojawia się wśród upraw warzywnych. Objawy zatrucia blekotem to m.in. podrażnienie błon śluzowych układu pokarmowego, wymioty, biegunka, porażenie mięśni czy drgawki. Natomiast porażenie układu oddechowego może doprowadzić do śmierci.

Blekot pospolity, psia pietruszkaBlekot pospolity, psia pietruszka Shutterstock

Jaskier jadowity jest jedną z najsilniej trujących roślin w kraju. Kontakt z rośliną wywołuje zaczerwienienie skóry, pęcherze i wysypkę. Występuje dość powszechnie w Polsce, najczęściej na terenach u podnóży gór.

Ranunculus sceleratus, jaskierRanunculus sceleratus, jaskier Shutterstock

Uważajmy na rośliny ozdobne

Wiele roślin ozdobnych i krzewów, które zasadzamy w naszych ogrodach, po spożyciu może wywoływać zawroty głowy, bóle brzucha, wymioty, biegunkę, problemy z układem oddechowym czy zaburzenia rytmu serca, a nawet śmierć. Do takich roślin należą, m.in.:

  • tulipan, 
  • hiacynt,
  • narcyz,
  • tuja,
  • piwonia lekarska.

Należy pamiętać, że jeśli mamy podejrzenie, że dziecko zjadło jakąkolwiek nieznaną nam roślinę, trzeba wywołać u niego wymioty i zapewnić mu natychmiastową pomoc lekarza. 

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże
Copyright © Agora SA