Dodatkowy zasiłek opiekuńczy tylko do 26 lipca. "Formuła się wyczerpała"

W kolejnych tygodniach pandemii dodatkowy zasiłek opiekuńczy był wydłużany. Choć początkowo zakładano, że świadczenia będą wypłacane tylko do końca roku szkolnego, rząd zdecydował o przedłużeniu płatności niemal do końca lipca. Co dalej? - Formuła dodatkowego zasiłku opiekuńczego się wyczerpała - tłumaczy Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy tylko do 26 lipca

25 czerwca Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało, że okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostanie wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Kiedy zbliżała się data zakończenia realizowania dodatkowego zasiłku opiekuńczego minister Maląg najpierw ogłosiła koniec wypłat, a po kilku godzinach zmieniła zdanie.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ TU: O przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego poinformowała. Marlena Maląg. Kilka godzin wcześniej minister deklarowała jednak, że zasiłek nie będzie wypłacany podczas wakacji.

Rodzice i opiekunowie młodszych dzieci nie muszą się martwić – dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony o kolejne 14 dni, do 26 lipca. Podobnie jak do tej pory będzie przysługiwał zarówno w przypadku zamknięcia placówki opieki z powodu koronawirusa, jak i w sytuacji podjęcia przez rodzica decyzji o nieposłaniu dziecka do żłobka czy przedszkola

 - poinformowało 10 lipca Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zobacz wideo Kiedy bon turystyczny trafi do rodzin?

Co stanie się dalej z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? Świadczenie nie zostanie wydłużone.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – koniec wypłat

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia, będzie wypłacany tylko do 26 lipca 2020 roku. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z portalem Money.pl przekonuje, że formuła świadczenia już się wyczerpała:

W lipcu wykorzystanie zasiłku jest niewielkie, uprawnieni są na wakacjach, urlopach. Więc nie są spełnione te przesłanki braku opieki nad dziećmi do 8 roku życia. Myślę, że to już się wyczerpało, z punktu widzenia uprawnień rodziców czy opiekunów 
Więcej o: