Jak rozpoznać, że dziecko jest wyjątkowo inteligentne? Oto 5 cech, które mogą to sygnalizować

Według ekspertów, niektórzy już w dzieciństwie wykazują szereg działań, wskazujących na to, że są wybitnie inteligentni. Oto cechy, które według nich, mogą świadczyć o wysokiej inteligencji już w najmłodszych latach.

1. Bardzo dobra pamięć

Już we wczesnym okresie (niemowlęcym), dziecko inteligentne rozpoznaje ulubione miejsca i zabawki. Im jest starsze, tym bardziej widać jego niezwykłą umiejętność. Z łatwością zapamiętują liczby, litery. Szybko uczy się czytać, bez problemu zapamiętuje bohaterów bajek i umie powiązać wątki.

 2. Chęć zabawy ze starszymi dziećmi

Inteligentne dzieci wolą spędzać czas ze starszymi od siebie dziećmi lub dorosłymi. Dzięki temu uczą się nowych słów, zdobywają doświadczenia i umiejętności. To może świadczyć też o chęci rozwoju i upodabnianiu się do dorosłych, a to również wskazuje na to, że dziecko jest bystre.

3. Umiejętność koncentracji

Dziecko łatwo jest rozproszyć. Szybko się nudzi i zmienia zabawy. Dzieci inteligentne jednak wyjątkowo długo potrafią skupić się podczas wykonywania danej czynności. Już w okresie niemowlęcym mogą wykazywać zainteresowanie np. utrzymując wzrok na zabawce lub kolorowej rzeczy znajdującej się w otoczeniu. Starsze dzieci, które są wyjątkowo inteligentne, potrafią długo koncentrować się na monotonnej czynności, np. podczas układania puzzli czy budowli z klocków. 

4. Szczerość i bezpośredniość

Dzieci wybitnie inteligentne często są już od najmłodszych lat bezpośrednie. Nie boją się szczerych rozmów, mają bogate słownictwo i z chęcią wchodzą w dyskusję z dorosłymi. 

5. Wytrwałość w nauce

Jeśli inteligentne dziecko zainteresuje jakiś temat, dąży do tego, żeby dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Wytrwale zadaje pytania, czyta i rozmawia o tym, co go ciekawi. Rodzice inteligentnego dziecka często czują się przytłoczeni nadmiarem pytań. To, że dziecko jest zdeterminowane i dopytuje o każdy szczegół, wynika z jego ciekawego umysłu i umiejętności kwestionowania. 

Zobacz wideo Dziecko Natalii Siwiec ćwiczy na urządzeniu do utrzymywania równowagi
Więcej o: