Dziecko budzi się po odłożeniu do łóżeczka? Znamy powód, dlaczego tak jest

Sen to kluczowy moment w zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Czemu dzieci się budzą po odłożeniu do łóżeczka?

Sen dziecka

Noworodek przesypia niemal całą dobę. Kiedy maluch rośnie, rozwija się i nabiera nowych umiejętności, czas aktywności i czuwania się wydłużają. Z czasem zmniejsza się liczba drzemek i pojawiają się problemy z zasypianiem, co niestety odbija się na kondycji tak dziecka, jak i jego rodziców. Sen w życiu dzieci pełni ważną rolę. Pozwala się zregenerować, odpocząć i nabrać sił na odkrywanie świata. To dlatego maluch, który ma problemy z zasypianiem, może być rozdrażniony i płaczliwy (a rodzice poirytowani).

Czemu dzieci się budzą po odłożeniu do łóżeczka?

 Usypiasz swoje dziecko, odkładasz je na moment, a ono się budzi? Dlaczego tak jest? Profesor James McKenna, uznany ekspert w dziedzinie co-sleepingu, tłumaczy:

Niemowlęta są biologicznie zaprogramowane do wykrywania, że nastąpiło coś niebezpiecznego - oddzielenie od opiekuna. Czują przez skórę, że coś się zmieniło - brak miękkiego dotyku matki, ciepła jej ciała, zapachu mleka, łagodnego ruchu, oddechu i poczucia bezpieczeństwa. Niemowlęta dostają sygnał, który ich ciało odbiera jako porzucenie - czas, aby się obudzić i wezwać opiekuna z powrotem – wiedzą intuicyjnie, że od tego zależy ich przeżycie.

 Budzenie się dziecka może być męczące, ale wzięcie dziecka na rękę po przebudzeniu, to najlepszy pomysł. Należy uświadomić sobie, że dziecko komunikuje strach, a nie manipuluje otoczeniem, jest kluczowe.

Więcej o: