Popularna roślina niebezpieczna dla dzieci. Przypomina pietruszkę, a jest trująca

Blekot pospolity (psia pietruszka) to roślina trująca. Ostrożne wobec niej powinny być szczególnie dzieci, gdyż roślina, jak sugeruje jej nazwa potoczna, przypomina natkę popularnego warzywa. Można ją spotkac głównie na łąkach i polach uprawnych.

Blekot pospolity jest powszechnie spotykaną rośliną na polskich polach i łąkach. Jest jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin, zaraz obok Barszczu Sosnowskiego

Psia pietruszka szkodliwa dla ludzi

Roślina jest silnie trująca dla ludzi i zwierząt. Jej ziele oraz kłącze zawierają toksyczne związki chemiczne: alkaloid – cykutynę i koniinę, a także kwas mrówkowy i kwas masłowy. Zwierzęta  odstrasza zapach, jednak ludzie często mylą roślinę z natką pietruszki. 

Jak objawia się zatrucie psią pietruszką? Zatrucie koniiną i cykutyną może doprowadzić do podrażnienia błon śluzowych układu pokarmowego i objawiać się brakiem apetytu, skurczami żołądka, wymiotami, biegunką, porażeniem mięśni: najpierw kończyn dolnych, później górnych, rozszerzonymi źrenicami, drgawkami ciała i zaburzeniem równowagi. Spożycie większej ilości tej rośliny może skutkować paraliżem współczulnego układu nerwowego. 

Należy ostrzec szczególnie dzieci przed niebezpieczeństwem, jakie wynika ze spożycia psiej pietruszki. W przypadku spożycia tej rośliny należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku zatrucia wykonuje się m.in. płukanie żołądka. 

Zobacz wideo Dlaczego należy unikać barszczu Sosnowskiego?

Niebezpieczne dla dzieci rośliny mogą być także w twoim domu. Najmłodsi dotykają prawie wszystkiego, co napotkają, dlatego warto sprawdzić, czy nie hodujemy roślin trujących. Jak je rozpoznać? Przeczytaj o tym w artykule: Rośliny trujące. Lepiej zrezygnuj z ich uprawy, jeśli w domu są dzieci.

Zobacz też: Leki, rośliny i elementy niebezpieczne dla dzieci. Mama pediatra przypomina, na co powinni uważać rodzice.

Więcej o: