Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 26 lipca. Wszystko, co musisz wiedzieć o "opiece na dziecko"

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony o kolejne dwa tygodnie. Będzie więc wypłacany do 26 lipca. O przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego poinformowała PAP w czwartek, 9 lipca, szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Kilka godzin wcześniej minister deklarowała jednak, że zasiłek nie będzie wypłacany podczas wakacji.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – ciągłe zmiany

Nie zamierzamy już od poniedziałku przedłużać opieki (zasiłku opiekuńczego) nad dziećmi do lat 8, ponieważ widzimy też, jak wygląda obłożenie w żłobkach i przedszkolach

– powiedziała minister Maląg w czwartkowy poranek w katolickiej rozgłośni "Siódma – Dziewiąta".

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Już kilka godzin później zmieniła jednak zdanie. Rodzice i opiekunowie najmłodszych dzieci nie muszą się więc martwić. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Dotychczasowy przysługiwał do 12 lipca, a po tej zmianie będzie wypłacany do 26 lipca.

W ten sposób chcemy wspierać rodziców, zależy nam, by nie musieli się martwić o opiekę nad dzieckiem np. w sytuacji zamknięcia żłobka czy przedszkola w związku z zagrożeniem koronawirusem

– mówiła 9 lipca, podczas konferencji w Koszalinie, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Tak jak dotychczas zasiłek będzie przysługiwał zarówno w przypadku zamknięcia placówki opiekuńczo-wychowawczej z powodu pandemii koronawirusa, jak i w sytuacji, gdy to sami rodzice podejmują decyzję o nieposłaniu dziecka do żłobka czy przedszkola.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – co musisz wiedzieć?

Serwis Rzeczpospolitej Polskiej – gov.pl – przypomina, że dodatkowy zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Ponadto:

Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.
Więcej o:
Copyright © Agora SA