Wzrost przemocy wobec dzieci w pandemii. Na apel odpowiedział tylko Trzaskowski

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wystosowała apel do kandydatów na prezydenta. Zwróciła uwagę Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego na przemoc wśród najmłodszych. W publicznym apelu prosi o przygotowanie Narodowej Strategii na rzecz Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Odpowiedział tylko jeden z kandydatów.

Wzrost przemocy wobec dzieci

Podczas gdy dużo uwagi poświęca się podczas pandemii problemom dorosłych – choćby nieradzeniu sobie z pracą zdalną czy stałą opieką nad dziećmi - niewiele mówi się o problemach najmłodszych. A dane są zatrważające. Dzieci narażone na przemoc w domu tylko wychodząc do szkoły, mogły choć na chwilę uciec od trudnej sytuacji w domu. Podczas izolacji były narażone na stały kontakt z oprawcami.

Tylko w marcu 2020 roku dwukrotnie wzrosła liczna wiadomości do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Brytyjskie badania - Archives of Disease in Childhood z jednego z lokalnych szpitali dziecięcych – wykazały, że podczas kwarantanny liczna urazów spowodowana przemocą na małych pacjentach wzrosła o 1500 proc. względem statystyki z ostatnich trzech lat.

Zobacz wideo Co robić, gdy jesteś świadkiem przemocy wobec dzieci?

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje

Z problem przemocy wobec dzieci walczy w Polsce Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. I to właśnie przedstawiciele tej instytucji wystosowali apel do kandydatów na prezydenta.

Rafał Trzaskowski o prawach dziecka

Sytuacji przyjrzał się tylko Rafał Trzaskowski. Odpowiedział niemal natychmiast. Już kolejnego dnia uwzględnił w swoim programie wyborczym odpowiedni zapis:

Przy opracowaniu takiej strategii należy stworzyć platformę porozumienia i współpracy wszystkich szczebli władzy, organizacji pozarządowych, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich. Deklaruję, że jako Prezydent RP będę inicjował takie prace (...) Trzeba stworzyć system przeciwdziałania, monitorowania, pomocy i interwencji na każdej płaszczyźnie.

Andrzej Duda nie odpowiedział jeszcze na apel FDDS.

Więcej o:
Copyright © Agora SA