Zmiany w wytycznych dla przedszkoli. Od teraz do placówki może uczęszczać więcej dzieci

Główny Inspektor Sanitarny zaktualizował wytyczne dotyczące organizacji pracy w przedszkolach. Od teraz do placówki będzie mogło uczęszczać więcej dzieci. GIS zwiększył maksymalną liczbę przedszkolaków przebywających w jednej grupie i zezwolił na obecność rodzica podczas pierwszych dni dziecka w placówce (tzw. okresu adaptacyjnego).

Przedszkola są otwarte od 6 maja. Główny Inspektorat Sanitarny już przed odmrożeniem placówek ustalił wytyczne, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się w tych miejscach koronawirusa. 

Główny Inspektor Sanitarny podpisał 2 lipca br. zaktualizowane wytyczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Główne zmiany dotyczą zwiększenia liczebności grupy do 25

- poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ile dzieci w jednej grupie w przedszkolu?

Liczba dzieci w przedszkolu ma być dostosowana m.in. do powierzchni sali. Do tej pory, w jednej grupie w przedszkolu, zalecano przebywanie maksymalnie 16 dzieci. Według wytycznych GIS-u w jednej grupie może być maksymalnie 25 dzieci (jeśli jest to grupa integracyjna, liczba ta zmniejsza się do 20, wśród których maksymalnie 5 dzieci może mieć orzeczenie o niepełnosprawności).

Na 16 m kw. może przebywać maksymalnie 5 dzieci. Przy czym powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2 m kw., jeżeli czas pobytu dziecka nie przekracza 5 godzin dziennie, lub 2,5 m kw., jeżeli czas pobytu dziecka przekracza 5 godzin dziennie. Jedna grupa dzieci, w miarę możliwości, powinna przebywać w wyznaczonej, stałej sali pod opieką tych samych, stałych osób.

Opiekunowie dzieci powinni zachowywać między sobą minimum 1,5-metrowy dystans. Dystans na minimum powinien być zachowany również przez rodziców i opiekunów przyprowadzających dzieci do przedszkola.

Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przedszkola, z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi. Powinni oni jednak zachować dystans dwumetrowy, a przed wejściem do budynku zdezynfekować dłonie i zasłonić usta i nos.

Rodzic może przebywać z dzieckiem w okresie adaptacyjnym

Umożliwiono udział rodziców w odbywaniu przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce. Jeden rodzic lub opiekun (osoba zdrowa, bez objawów infekcji, która nie mieszka z osobą przebywającą na kwarantannie), który będzie przebywał w przedszkolu z dzieckiem, musi zasłaniać usta i nos, nosić rękawiczki jednorazowe lub dezynfekować dłonie, a także zachowywać dystans społeczny co najmniej dwa metry. 

Wietrzenie sal, dezynfekcja przedmiotów 

Dzieci i ich opiekunowie powinni regularnie i często myć ręce wodą z mydłem, zwłaszcza przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, czy po skorzystaniu z toalety.

Sale należy wietrzyć raz na godzinę, a także regularnie myć i dezynfekować wszystkie powierzchnie wspólne, w tym m.in. poręcze, klamki, włączniki, powierzchnie płaskie, w tym blaty w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków). Dziecko nie powinno zabierać ze sobą z domu niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. 

Zalecane są zabawy na świeżym powietrzu i na terenie przedszkola, jednak należy czyścić i dezynfekować sprzęty lub przedmioty, do których dzieci będą miały tam dostęp.

Według GIS-u dzieci powinny spożywać posiłki w miejscach bezpiecznych, do tego przeznaczonych.  Wielorazowe naczynia i sztućce powinny być czyszczone w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60 st. C lub wyparzane. 

Wszystkie wytyczne dla przedszkoli w czasie pandemii są dostępne na stronie gis.gov.pl.

Zobacz też: Wytyczne GIS dla przedszkoli. Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego są oderwane od rzeczywistości.

Zobacz wideo Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?
Więcej o:
Copyright © Agora SA