500 plus nie działa? Minęły cztery lata od wprowadzenia programu, a dzieci rodzi się coraz mniej

500 plus to program, który miał zachęcić polskie rodziny do powiększania się. Jak pokazują statystyki, dzieci w naszym kraju rodzi się jednak coraz mniej.

500 plus to flagowy program PiS, który wprowadzono w kwietniu w 2016 roku.  Comiesięczną wypłatę 500 zł na początku otrzymywali rodzice przynajmniej dwojga dzieci. Z czasem poszerzono program i wsparcie finansowe zaczęły otrzymywać wszystkie rodziny, które złożyły wniosek. Zniesiono bowiem kryterium dochodowe i ograniczenie świadczenia dla rodziców z jednym dzieckiem. Minęły cztery lata od wprowadzenia 500 plus. Z najnowszych danych GUS wynika, że efekt jest odwrotny do zamierzonego - dzieci nie rodzi się więcej. 

500 plus nie działa. Rodzi się mniej dzieci niż przed wprowadzeniem programu

Ekonomista dr Rafał Mundry przedstawił na Twitterze dane GUS, z których wynika, że przez ostatni rok urodziło się 368,8 tys. dzieci. To najmniej od stycznia 2016 .

Gdy wprowadzano 500+ rodziło się 372,8 tys. Dziś rodzi się mniej 

- napisał. - "Skąd w ogóle pomysł, że dodatki socjalne zwiększają dzietność? Wzrastająca zamożność zazwyczaj dzietność obniża" - skomentował z kolei jeden z internautów. Też tak uważacie? Dajcie znać w komentarzach.

500 plus już nie dla wszystkich

Niedawno informowaliśmy o tym, że 500 plus nie dostaną już wszyscy rodzice. Świadczenie wciąż będą otrzymywać rodziny, które mieszkają i pracują w Polsce. 500 plus zostanie odebrane tym, którzy pobierają jednocześnie Kindergeld, niemiecki zasiłek dla rodzin z dziećmi. Więcej szczegółów w artykule: Czerwiec 2020. 500 plus zostanie odebrane niektórym rodzicom. Komu?. W tym roku rodziny mają również otrzymać bon w wysokości 500 złotych na wakacje. Zobacz: Bon 500 zł na wakacje. 5 głównych zasad rządowego programu.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?
Więcej o: