Dziecko urodziło się w 23. tygodniu ciąży. Było mniejsze niż pilot do telewizora

Oliver-Cash Lowther-Ryan urodził się w 23 tygodniu ciąży i ważył 0,45 kg i miał 17,78 cm długości. Rodzice zostali poinformowani, że dziecko prawdopodobnie nie przeżyje.

Wcześniak, który urodził się w 23 tygodniu ciąży

Oliver-Cash Lowther-Ryan po urodzeniu w 23 tygodniu ciąży, ważył zaledwie 0,45 kg i miał 17,78 cm długości. Rodzice dziecka zostali poinformowani, że prawdopodobnie nie przeżyje. Wcześniak był mniejszy niż pilot telewizyjny, gdy urodził się miał tylko trzy procent szans na przeżycie.

Teraz chłopiec ma 12 tygodni i walczy o życie. Lekarze leczą go w trzech różnych szpitalach, a jego dumni rodzice, Ethan i Frances, z Walderslade w Kent, mają nadzieję, że dziecko będzie zdrowe. Lekarze nazwali dziecko "Rocky", ponieważ cały czas skutecznie walczy o życie. Jest silnym chłopcem, który przeszedł już dwie operacje jelit, miał 11 transfuzji krwi, miał dwa krwawienia z płuc, jedno krwawienie z mózgu, trzy przypadki zapadnięcia się płuc i problemy z sercem. W końcu nie ma niebezpieczeństwa, a jego rodzice odetchnęli z ulgą.

24-letnia matka Frances musiała czekać dziewięć tygodni, zanim po raz pierwszy mogła wziąć na ręce syna. Powiedziała:

To było takie trudne, że nie mogłam go utrzymać, ale chwila, w której pozwolono mi wziąć go na ręce, była najbardziej niesamowitą chwilą w moim życiu. Słowa tak naprawdę nie potrafią tego opisać. To było niesamowite, móc dotykać i trzymać po tak długim czasie swoje dziecko.

Wcześniak nie jest po prostu miniaturką donoszonego dziecka

Dziecko urodzone przedwcześnie znacznie różni się od noworodka urodzonego o czasie, choć na pierwszy rzut oka wygląda, jak miniatura donoszonego dziecka. Wcześniak często mieści się na dłoni dorosłego człowieka. Od dziecka urodzonego o czasie różni go masa ciała i jego długość, a także wielkość wszystkich narządów. Jednak najważniejsza różnica to dojrzałość narządów i układów wewnętrznych.

Skóra wcześniaka jest jak przezroczysty pergamin, przez który widać naczynia krwionośne. To dlatego, że zamiast 12 warstw ma tylko trzy. Dodatkowo ma znacznie mniej tkanki podskórnej, przez co łatwiej ją uszkodzić i nie spełnia swojej funkcji obronnej. U wcześniaka nie w pełni dojrzałe są układy: 

  • pokarmowy,
  • oddechowy,
  • nerwowy,
  • krwionośny. 
Zobacz wideo Najmniejsze dziecko na świecie urodziło się w szpitalu w San Diego
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.