9-latka miała wypadek na hulajnodze. Skończył się tragedią, ale mama uratowała życie dwojga dzieci

Trudno o bardziej bolesną historię niż ta 9-letniej Alicii z Hiszpanii. Dziewczynka miała wypadek na hulajnodze. Jednak dzięki odważnej postawie jej mamy, udało się uratować życie dwojga innych dzieci. Przekazała organy córki do transplantacji.

To miał być dzień podobny do wszystkich innych. Jednak tragedia, która wydarzyła się w Murcji, w południowo-wschodniej Hiszpanii, poruszyła cały świat. We wtorek 9-letnia Alicia razem ze starszym bratem wyszła pojeździć na hulajnogach. Nagle pojazd dziewczynki wymknął się spod kontroli. Przewróciła się na ulicę, wprost pod nadjeżdżający motocykl o dużej pojemności silnika. Alicia nie miała szans. 

Bohaterska reakcja mamy

Tragiczna historia Alicii ma jednak ciąg dalszy. W szpitalu mamie 9-latki lekarze przekazali bolesną informację, jej córka nie żyła. Pogrążona w rozpaczy kobieta sama zaproponowała jednak, że przekaże organy córki do transplantacji. Wiedziała, że mogą uratować życie innym dzieciom. Miała rację.

Cała się trzęsłam. Nie byłam w stanie nic zrobić. Mój kuzyn, który był ze mną przez cały czas, powiedział, że gdyby serce Alicii znalazło się w innym dziecku, byłoby trochę tak, jakby nie umarła

- opowiadała mama zmarłej dziewczynki w programie "Espejo Público" na kanale trzecim hiszpańskiej telewizji. 

Drogowskazem, co jak się zachować w obliczu tak trudnych wyborów, była dla mamy sama Alicja. Jak podkreślała kobieta, jej córka "miała bardzo szlachetną duszę".

Wiem, że moja córka byłaby zachwycona takim rozwiązaniem. Była dziewczynką bardzo wrażliwą na kwestie, które uważała za ważne

- opowiadała dalej w tym samym programie. 

Mama Alicii podjęła słuszną, choć niełatwą w tym czasie decyzję. Dzięki niej uratowano od razu życie dwojga innych dzieci. 

Transplantacja w Polsce

Dawcą narządów może zostać każdy, o ile nie odmówi. Bowiem zgodnie z prawem, organy mogą zostać pobrane od każdego, kto nie sprzeciwił się temu za życia. Liczy się zarówno deklaracja pisemna, jak i ustna. Można także złożyć sprzeciw w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. 

Jednak ważna jest świadomość, że dla tysięcy ludzi przeszczep jest jedyną szansą na życie lub nawet na danie życia innym (zobacz: Mama z macicą przeszczepioną od zmarłej dawczyni urodziła zdrowe dziecko. To drugi taki przypadek na świecie). Jeśli ktoś chce oddać ograny do przeszczepu najlepiej, aby wyraził swoją wolę aktywnie. Można to zrobić na przykład wypełniając i nosząc przy sobie świadectwo woli. Jest to deklaracja oddania po śmierci części siebie dla ratowania innych. Warto o swojej decyzji poinformować bliskich. Oświadczenie woli można pobrać np.tutaj.

Więcej o: