Termin porodu, który ustala lekarz, tak naprawdę ma charakter orientacyjny. Zdecydowanie nie oznacza, że dokładnie w tym czasie urodzi się dziecko. Statystyki mówią, że w terminie rodzi się zaledwie pięć procent dzieci. Pozostałe maluchy - także urodzone o czasie - przychodzą na świat między 38. a 42. tygodniem ciąży. Najważniejsze, by ciąża trwała co najmniej 37 tygodni, wówczas traktuje się ją jako fizjologiczną i donoszoną.
Niespodziewany poród zaskoczył byłą mistrzynię UFC, Mieshę Tate ze Stanów Zjednoczonych. Swoje drugie dziecko urodziła w domowej łazience.
Zawodniczka przez długi czas walczyła w UFC, czyli w największej federacji MMA na świecie. W 2016 roku wywalczyła tytuł mistrzyni w wadze koguciej. Cztery lata temu zakończyła karierę i postanowiła założyć rodzinę. W 2018 roku urodziła córkę, której dała na imię Amaia. W tym roku urodziła drugie dziecko, tym razem syna. Po porodzie Miesha wstawiła na Instagrama zdjęcie z łazienki. W poście napisała:
Dzisiaj znowu zostałam mamą! To było niesamowite doświadczenie. Planowaliśmy poród w szpitalu, ale nasz syn miał odmienne plany.
Nie ma słów, aby opisać jak bardzo jestem ci wdzięczna za to, że pomagałeś mi się skoncentrować. To nie udałoby się bez ciebie. Dziękuję, że jesteś moją skałą
- podziękowała mężowi.
Istnieją różne metody wyznaczania terminu porodu - mniej i bardziej dokładne. Najbardziej precyzyjnie termin porodu wyznacza badanie USG, przeprowadzane między 10. a 13. tygodniem ciąży. Najmniej dokładna jest metoda opierająca się na dacie ostatniej miesiączki.
Termin porodu wyznaczany przez lekarza podczas badania USG jest najbardziej wiarygodny. Podczas badania ginekolog mierzy pęcherzyk ciążowy, sprawdza wielkość dziecka (mierzy CRL, czyli odległość między czubkiem głowy a pupą), by na podstawie tych danych określić, w jakim wieku jest płód - i podaje przybliżoną datę porodu.
Termin porodu, już na początku ciąży, podczas pierwszej wizyty, wyliczy lekarz. Można ją również wyznaczyć samodzielnie, znając datę ostatniej miesiączki. Wystarczy wyszukać odpowiednie narzędzie, kalkulator porodu by dowiedzieć się, na jakim etapie jest ciąża i poznać przybliżony termin porodu. To pozwala nie tylko przygotować się do narodzin dziecka, lecz także na bieżąco dowiadywać się z różnych źródeł, jak przebiega rozwój malucha (co daje wiele radości).
Medycznym określeniem terminu porodu jest PTP - przewidywany termin porodu. Tę datę spodziewanych narodzin dziecka wyznacza się, korzystając z reguły Naegelego. Metodę wykorzystują także kalkulatory ciąży i porodu. Metoda Naegelego nie podaje wieku płodu ani daty porodu, a jedynie przybliżony wiek ciąży i przewidywany termin porodu.
Ten sposób określa czas, w którym dziecko przyjdzie na świat, licząc czas trwania ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie terminu owulacji. Dokładny moment zapłodnienia, od którego powinno się liczyć rzeczywisty wiek ciąży, jest bardzo trudny do określenia. W myśl tej teorii przyjmuje się, że gdy nie pojawia się miesiączka, ciąża jest już czterotygodniowa. Reguła sprawdza się w przypadku regularnych cykli miesiączkowych i zakłada, że w 28-dniowym cyklu owulacja nastąpiła w 14 dniu cyklu.
Jeżeli przyszła mama przed zajściem w ciążę miała nieregularne cykle, trudno jest wyliczyć precyzyjnie termin porodu. Kobiety, których cykle były regularne, miesiączki pojawiały się co 28 dni, mają szanse na urodzenie dziecka w czasie bardzo zbliżonym do przewidywanego terminu porodu. Przyszłe mamy, które miały długie cykle miesiączkowe, zwykle rodzą po wyznaczonym terminie, z kolei te, które miały cykle krótsze niż 28 dni, nieco wcześniej. Zdarza się również, że nie znając daty ostatniej miesiączki ani daty zapłodnienia, można wyznaczyć termin porodu i określić wiek ciąży, biorąc pod uwagę moment odczuwania pierwszych ruchów płodu czy wysokość dna miednicy (im jest wyżej, tym ciąża bardziej zaawansowana).