Makaton - skuteczny sposób komunikacji, gdy zawodzą słowa. Na czym polega?
Makaton jest brytyjskim programem językowym sporządzonym do kontaktów z osobami mającymi trudność z uczeniem się. W formule wykorzystuję się mowę, gest i symbole graficzne. Dostosowaniem systemu do języka polskiego zajął się dr Bogusław B. Kaczmarek. Na czym polega Makaton?
Co to jest Makaton - jak usłyszeć dziecko, które nie mówi?
Zakłócenia rozwoju mają kluczowy wpływ na komunikację dziecka. Przy braku umiejętności wyrażenia słowami tego, co mały człowiek chciałby powiedzieć, często próbuje on innych metod takich jak:
- płacz,
- krzyk,
- autoagresja,
- dystans.
Najbliższe otoczenie może postrzegać takie zachowanie w negatywny sposób, jednak najczęściej jest to forma prośby o pomoc oraz chęć zwrócenia na siebie uwagi.
Makaton gesty i symbole - jak się porozumiewać?
Dzieci chcą rozumieć i być zrozumiane, a trudności w komunikowaniu się są dla nich dużym problemem. Z pomocą przychodzą metody wspomagające takie jak Makaton. Ten system językowy jest jedną z metod wspierających alternatywne metody komunikacji (AAC), która opiera się na gestach i symbolach:
- Makaton gesty - pokaż, czego nie możesz powiedzieć. Proste gesty stosuje się symultanicznie z mową. Powinna im towarzyszyć poprawna gramatycznie mowa.
- Makaton symbole - wskaż, czego nie możesz przekazać. Obrazki graficzne pomagają osobom, które nie są w stanie wykonać gestu. Wskazują więc odpowiedni symbol, a rozmówca jest w stanie odczytać potrzeby dziecka lub jego zainteresowania.
System ten nie jest zarezerwowany tylko dla dzieci. Makaton sprawdza się także w przypadku młodzieży i dorosłych ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi lub osób, które mają: niepełnosprawność intelektualną, mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa lub trudności z mową, pojawiające się na skutek: urazu rdzenia kręgowego, mózgu, w następstwie wylewu lub przy stwardnieniu rozsianym. Makaton jest też kluczowym wsparciem w przypadku autyzmu.
Makaton i autyzm - jak pokazać dziecku, że go rozumiemy?
System gestów i symboli pozwala przeniknąć do świata osoby z autyzmem, zrozumieć podstawowe potrzeby i pomóc wyrazić emocje. Głównym celem jest skuteczna komunikacja, która sprzyja wyciszeniu. Strategia wymiany symboli w Makatonie jest nicią porozumienia i skutecznym narzędziem do realizacji celów związanych z terapią i życiem codziennym.
Polski Makaton - na czym polega szkolenie?
Szkolenie może odbyć każdy, kto dzięki tej metodzie chce wspierać osoby z problemami w zakresie porozumiewania się. Kurs nie jest trudny, a po jego ukończeniu uczestnicy będą mogli swobodnie komunikować się przy pomocy gestów oraz graficznych symboli. Na terenie Polski tylko jedna jednostka ma prawa do prowadzenia szkoleń z zakresu tej metody - to Program Rozwoju Komunikacji. Szkolenia mają formę praktyczną i można je podzielić na trzy poziomy, które różnią się między sobą ilością poznawanych gestów oraz symboli.
-
Ulga na dziecko 2021. Nawet 4 tys. złotych dla rodziców, którzy spełnią określone warunki
-
Dziecko dobrze rozwiązało zadanie z matematyki, nauczycielka odjęła punkty. Powód może dziwić
-
1200 zł dla każdego, 600 zł dla dzieci. Nowe świadczenie budzi wiele emocji
-
Dodatek do czynszu 2021. Aby uzyskać dofinansowanie, należy spełnić kilka warunków
-
Kiedy powrót do szkoły 2021? Będą zmiany. Minister Czarnek zapowiada setki milionów złotych na ratowanie sytuacji dzieci
- Rozpoczęły się próbne matury w reżimie sanitarnym. Wszystko, co trzeba wiedzieć o obowiązujących zasadach
- Ulga na dziecko - do ilu lat? Zapewnia rodzicom duży zwrot gotówki, choć wiąże się z pewnym formalnościami
- Mama znalazła kontrowersyjną metodę na zachowanie młodego wyglądu. "Możesz pomyśleć: ta kobieta jest szalona!"
- Szkoły zamknięte do końca roku? Rodzice: "Rząd i tak zrobi, co będzie chciał. Z nami się w ogóle nie liczy"
- Dwulatka wypadła z balkonu. Dostawca uratował jej życie. Nazwano go bohaterem