Wyjątkowa sesja w Vogue: "Miłość i nienawiść". Fotografka pokazała zdjęcia karmiących mam

Sophie Harris-Taylor zrobiła intymną sesję karmiącym mamom. Zainspirowało ją własne macierzyństwo, które wywołało w niej sprzeczne emocje.

Karmienie piersią - inspiracja

Karmienie piersią to temat wzbudzający wiele kontrowersji. U niejednej początkującej mamy budzi lęk porównywalny ze strachem przed porodem. Dodatkowy stres wywołuje komunikat, że pokarm kobiecy jest najlepszy dla dziecka, więc przyszłe mamy myślą: "A co będzie, jak mi się nie uda?". Przecież rozkręcenie laktacji nie jest do końca w naszej mocy. Dochodzi do tego krytyka spływająca na kobiety karmiące piersią w miejscach publicznych. Fotografka Sophie Harris-Taylor, aby pokazać mamom, że nie są same, wykonała serię intymnych portretów. Na zdjęciach ukazuje różne etapy karmienia piersią.

 

Sophie urodziła dziecko i musiała sama zmagać się z problemami, które mają inne młode mamy. Próbując zrozumieć między innymi to, dlaczego tak ważne jest karmienie piersią, zaczęła fotografować te z kobiet, które miały podobne historie. Fotografka ma nadzieję, że zdjęcia będą inspiracją i pokażą że mamy nie są same w tym trudnym czasie. W rozmowie z magazynem Vogue opowiedziała, jak u niej wyglądała sprawa z karmienia piersią.

Powiedziałabym, że czułam miłość i nienawiść. Trzeciego dnia po urodzeniu syna rozwinęło się u mnie zapalenie sutka, które z jakiegoś powodu uważam za bardziej bolesne niż poród. Oznaczało to, że karmienie było naprawdę trudne. Zaczęłam mieszane karmienie (mleko matki i mleko modyfikowane) około czwartego miesiąca i karmiłam piersią do około ósmego miesiąca. Gdy tylko przestałam karmić, tęskniłam za tym.

Sophie opowiedziała, że karmienie piersią sprawiło, że poczuła się silniejsza. Dodatkowo było to praktyczne, gdyż nie musiała zabrać za każdym razem różnych gadżetów, np. butelek, wkładów z mlekiem modyfikowanym. 

 

Fotografia innych mam

Na pytanie, dlaczego Sophie zdecydowała się sfotografować inne matki, odpowiedziała:

Wkrótce po porodzie poczułam się trochę zagubiona. Nagle masz nową tożsamość jako mama i pomimo kochania mojego syna, czułam się trochę zagubiona. Miałam ochotę rozpocząć nowy projekt i chciałam móc zastanowić się nad moimi obecnymi doświadczeniami. Byłam całkowicie zaskoczona wszystkim, co dotyczy karmienia piersią. To sprawiło, że chciałam stworzyć rozmowę wokół tematu i spróbować pokazać coś bardziej realistycznego niż być może to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni.

Młoda mama wyznała, że dzięki kobietom, które fotografowała, poczuła, że nie jest sama z nowymi doświadczeniami. Starała się jak najlepiej uchwycić coś prawdziwego w każdym ujęciu. Nie chciała, aby kobiety były w jakikolwiek sposób postrzegane jako słabe lub bezsilne.

 
Zobacz wideo Czy karmienie piersią zabezpiecza przed ciążą?
 
Więcej o: