UNICEF alarmuje o niepokojącym skutku pandemii: Liczba wykorzystywanych dzieci wzrośnie
Zmuszanie dzieci do pracy - UNICEF alarmuje
Zmuszanie do pracy dzieci jest zakazane we wszystkich krajach. Stanowią o tym liczne dokumenty m.in. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka oraz Międzynarodowa Konwencja o Prawach Dziecka. Mimo to na świecie do pracy zmuszanych jest obecnie 152 mln dzieci, choć od 2000 r. ta liczba zmniejszyła się aż o 94 miliony.
Niestety, pandemia COVID-19 może pogłębić to zjawisko. UNICEF i Międzynarodowa Organizacja Pracy opublikowały raport "COVID-19 And Child Labour: A Time Of Crisis, a Time To Act" (COVID-19 i praca dzieci: czas kryzysu, czas do działania). Raport przedstawia, że dzieci już pracujące mogą pracować dłużej lub w gorszych warunkach. Więcej z nich może zostać zmuszonych do najgorszych form pracy, co powoduje znaczną szkodę dla ich zdrowia i bezpieczeństwa. W szczególności to dziewczęta są narażone na wykorzystywanie w rolnictwie i pracach domowych.
Kryzys spowodowany pandemią sprawił, że wiele osób utraciło źródło dochodów. Bez wsparcia ekonomicznego i społecznego dzieci mogą być zmuszane do pracy, aby podreperować domowy budżet
- powiedział Guy Ryder, Dyrektor Generalny Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Według raportu pandemia może spowodować wzrost ubóstwa, a tym samym wzrost pracy dzieci. Wzrost ubóstwa o jeden procent prowadzi do wzrostu zatrudnienia dzieci o co najmniej 0,7 procent w niektórych krajach.
Praca dzieci staje się mechanizmem radzenia sobie z kryzysem w wielu rodzinach. Wraz ze wzrostem ubóstwa, zamykaniem szkół i zmniejszeniem dostępności pomocy społecznej, coraz więcej dzieci jest zmuszanych do pracy. Jeśli wyobrazimy sobie świat po COVID-19, musimy zadbać o to, aby dzieci i ich rodziny miały odpowiednie narzędzia do radzenia sobie z podobną sytuacją w przyszłości
- powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.
W raporcie pojawił się szereg propozycji, które mają ograniczyć zagrożenie związane z ze zwiększeniem procederu pracy dzieci. Pośród takich działań znalazła się m.in. bardziej kompleksowa ochrona socjalna czy łatwiejszy dostęp do kredytu dla ubogich gospodarstw domowych.
-
Nietrafione zabawki dla dziecka. "Z mężem wyjmowaliśmy je 20 godzin. To był koszmar"
-
Polska mama z Austrii: Do porodu potrzebowałam jedynie własnej szczoteczki do zębów
-
Kasia Tusk pokazała zdjęcie z córką. "Dasz dziś chwilę popracować?"
-
Kiedy wracamy do szkoły 2021? Andrusiewicz: "Na pewno teraz nie może zapaść decyzja o powrocie wszystkich dzieci do szkół"
-
Kiedy wypłata 13 emerytury 2021? Seniorzy już niedługo mogą liczyć na przypływ gotówki
- Zęby mleczne - jak dbać i od kiedy leczyć mleczaki? [Fluoryzacja, lapisowanie, lakowanie]
- Niedziele handlowe 2021. Czy 28 lutego sklepy są otwarte?
- Trzy słowa, kategoria: film animowany. Rozpoznasz, o jaki tytuł pytamy?
- Płaskostopie - poznaj rodzaje i przyczyny deformacji, a także skuteczne ćwiczenia stóp
- Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać