Dziecko na rowerze. Rodzice często łamią przepis, za co grozi mandat 5000 zł (a nawet sąd)

Dziecko na rowerze? Czemu nie. To świetny (i jakże zdrowy) sposób spędzania wolnego czasu dla całej rodziny. Ważne jest jednak, żeby zachować wszelkie środki ostrożności. O wypadek nie trudno, a i mandat dostać łatwo, jeśli nie przestrzega się przepisów.

Dziecko na rowerze. Od kiedy może nam towarzyszyć?

Sezon rowerowy zaczął się na dobre. Jazda na rowerze ma wiele zalet, zwłaszcza jeśli bakcyla kolarstwa zaszczepimy już w dzieciństwie. Dziecko ma okazję spędzać czas na świeżym powietrzu, uprawia sport i może przeżywać przygody razem z całą rodziną. Nim jednak wszyscy domownicy wsiądą na rowery, warto do pierwszych wycieczek dobrze się przygotować.

Od kiedy dziecko może jechać na własnym rowerze? Właściwie od kiedy nauczy się na nim jeździć. Nie ma przepisów, które by to regulowały. Co innego, jeśli chodzi o samo poruszanie się rowerem. Kodeks ruchu drogowego nie pozostawia miejsca na wątpliwości. 

Niepełnoletni mogą poruszać się rowerem tylko pod opieką osoby powyżej 10 roku życia. Co ciekawe, opiekun może sam być pieszym. Istnieją jednak wyjątki. Niepełnoletnia osoba może jeździć sama rowerem, jeśli swojej kieszeni musi mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii B1. Kartę rowerową mogą uzyskać już 10-latkowie. Można ją wyrobić w szkole, niektórych ośrodkach szkolenia kierowców lub WORD-ach. O prawo jazdy B1 mogą się natomiast ubiegać 16-latkowie.

Co ważne, dzieci w wieku od siedmiu do 10 lat mogą jeździć rowerem po chodniku (jeśli są oczywiście pod opieką opiekuna). Dlaczego? Otóż kodeks ruchu rowerowego traktuje cyklistę nie starszego niż 10 lat jako... pieszego. 

Mandat dla rodziców lub sprawa w sądzie

Nawet jeśli dziecko jest już duże, a nie ma karty rowerowej lub prawa jazdy, rodzice nie powinni ulegać pokusie i puszczać swojej pociechy samej na rower. Przypominamy, dziecko bez wyżej wymienionych dokumentów musi być pod opieką. Nawet jeśli rowerzysta ma 15 lat, ale na będzie jeździć sam, policjant może rodzicom wlepić mandat nawet w wysokości 500 zł. Na tym nie koniec. Sprawa może mieć finał w sądzie rodzinnym, bo według prawa samodzielna przejażdżka rowerem uznawana jest za przejaw demoralizacji i braku dbania o wychowanie dziecka.

Rower dla dziecka. Jakie odblaski

Pamiętajmy, żeby rower dla dziecka był nie tylko ładny, ale przede wszystkim bezpieczny. Podobnie jak jednoślad dla osoby dorosłej musi mieć

  • jeden (przynajmniej) działający hamulec
  • dzwonek lub klakson
  • światło białe lub żółte selektywne z przodu roweru, co najmniej jeden czerwony odblask z tyłu w innym kształcie niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło czerwone światło pozycyjne.  

Więcej szczegółów przeczytasz tutaj: Jak przygotować dziecko na rower?

Co zamiast roweru

Rodzice małych dzieci wolą przewozić je na swoim rowerze. Mogą wybierać pomiędzy przyczepką a specjalnym fotelikiem. Choć producenci tego typu akcesoriów oferują produkty już dla bardzo małych dzieci, lepiej wstrzymać się ze wspólnymi przejażdżkami, aż dziecko ukończy półtora roku. 

Fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski poleca natomiast wybrać model fotelika montowany z tyłu. Jest bezpieczniejszy. 

W takim foteliku oparcie pochylone jest lekko do tyłu, dzięki temu obciążenie osiowe na kręgosłup jest mniejsze. W przednim foteliku dziecko jest bardziej narażone na upadek. Nie oszczędzajmy na bezpieczeństwie i zdrowiu naszych dzieci.

Zobacz: Z dzieckiem na rower. Lepszy fotelik czy przyczepka?

Rodzic powinien bezwzględnie pamiętać o dwóch rzeczach: kasku dla małego pasażera oraz unikania drzemek podczas jazdy. Wielu opiekunów popełnia błąd, nie przerywając jazdy, gdy dziecko zasypia. Zdaniem Zawitkowskiego należy zatrzymać się i dać dziecku wyspać. 

Nie możemy pozwalać maluchowi na drzemki w foteliku. Następują wtedy ogromne obciążenia kręgosłupa, maluch może zakrztusić się śliną, może wystąpić tzw. syndrom dziecka potrząsanego.

Przyczepki lepiej wybrać, jeśli jeździmy głównie po mieście. Przez to, że są szersze i mniej odporne na wstrząsy warto zrezygnować z nich podczas wycieczek w terenie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA