Bon 500 plus na wakacje dla dzieci. Znamy szczegóły nowego programu rządowego

Bon 500 plus na wakacje dla dzieci to nowy socjalny program rządowy. Prezydent, Andrzej Duda zdradził szczegóły bonu turystycznego. Parlament uchwali ustawę jeszcze przed wakacjami.

Bon turystyczny 500 plus na wakacje dla każdego dziecka jest nowym pomysłem rządu. Prezydent Andrzej Duda ogłosił go 6 czerwca. Ministerstwo Rozwoju popiera świadczenie i nie wyklucza kolejnych form wspierania polskiej branży turystycznej. 

Bon 500 plus na wakacje na dzieci

Każde dziecko dostanie 500 zł na wakacje. Pieniądze można wydać jedynie na wsparcie polskiej branży turystycznej. W przypadku dziecka niepełnosprawnego, dodatkowe świadczenie należy się też opiekunowi. Podczas wizyty w Ustce prezydent ogłosił szczegóły specjalnego programu rządowego. Portal money.pl doniósł, że pieniądze będą wypłacane w postaci kodu elektronicznego. Będzie można zrealizować go wyłącznie w firmach turystycznych. Bazę ośrodków wypoczynkowych, hoteli, obozów młodzieżowych, gospodarstw agroturystycznych czy klubów sportowych ma stworzyć Polska Organizacja Turystyczna. Prezydent wyraził nadzieję, że parlament jeszcze przed wakacjami uchwali ustawę dotyczącą dodatkowych środków.

Te pieniądze będą tak emitowane, jak 500 plus. Rodziny będą otrzymywały bon turystyczny na dziecko, to będzie 500 zł na każde dziecko w rodzinie do wykorzystania na potrzeby wypoczynku turystycznego, wyjazdów, kolonii, wczasów i wszystkiego tego, co jest z tym związane

- powiedział Andrzej Duda. Jest to zupełnie inna forma świadczenia, niż wcześniej zapowiadane 1000 zł plus na wakacje dla Polaków.

Kiedy będzie 500 plus na wakacje dla dzieci?

Prezydent Andrzej Duda zapewnia, że parlament jeszcze przed wakacjami uchwali ustawę. Natomiast świadczenie prawdopodobnie trafi do Polaków w lipcu lub na początku sierpnia. Same przygotowania techniczne, czyli zgromadzenie puli firm oraz organizacji turystycznych, które wezmą udział w programie zajmie sporo czasu. Bon 500 plus na wakacje będzie można wykorzystać aż do końca 2021 roku. Wiceminister rozwoju, Andrzej Gut-Mostowy odniósł się do 500 plus na wakacje tłumacząc, że jest to bardzo skomplikowana wyzwanie, żeby przekazać uprawnienia tak wielu Polakom. 

W Polsce mamy około 2-2,5 miliona rodzin wychowujących dzieci, z tego znakomita większość, bo prawie 2 miliony to rodziny, które mają tych dzieci co najmniej dwoje. Bon turystyczny powstał z myślą o rodzinach wychowujących dzieci

- dodał Andrzej Duda podczas spotkania w Ustce.

Jak złożyć wniosek na bon 500 plus na wakacje dla dzieci?

Złożenie wniosku na bon 500 plus na wakacje dla dzieci będzie miał formę podobną, jak w przypadku zwykłego świadczenia 500 plus. Wnioski można składać drogą elektroniczną lub na specjalnej platformie elektronicznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ważne jest to, że możemy to zrobić bez wychowania z domu szczególnie w okolicznościach pandemii koronawirusa. 

Przeczytaj także:

Więcej o: