Toksyczny ojciec może wyrządzić dziecku dużą krzywdę. Po jakich cechach go rozpoznać?

To, w jaki sposób wychowywali nas rodzice ma ogromne znaczenie w późniejszym życiu. Niestety niektórzy dorośli wyrządzają dziecku krzywdę. Oto cechy, które charakteryzują toksycznego ojca.

1. Zbyt dużo wymaga

To naturalne, że rodzice stawiają dziecku pewne granice, czy wymagają konkretnych zachowań lub wypełniania obowiązków. Należy jednak zwrócić uwagę, że niektórzy ojcowie robią to w taki sposób, że dziecko odczuwa miłość i chęć wsparcia ze strony dorosłego. Dzieci wówczas rozwijają talenty i budują poczucie wartości. Z kolei niektórzy stale krytykują dziecko i podkreślają, że "mogło to zrobić lepiej".

2. Nadmiernie krytykuje

Niektórzy ojcowie nie tolerują porażki u dzieci, mają nadmierne oczekiwania wobec potomków. Dziecko wychowywane w takim domu ma poczucie, że wszystko co robi, musi być najlepsze, nie ma prawa się mylić. Jego poczucie wartości spada. Jak dorośnie, może mieć problem z zaakceptowaniem porażek i radzenia sobie z problemami. 

3. Stosuje manipulację

Manipulacja zdarza się szczególnie często w rodzinach, w których rodzice są po rozwodzie.  Dziecko jest wciągane w konflikty, pułapkę lojalności. Przez to towarzyszy mu często poczucie winy i wstyd oraz odpowiedzialność za to, co czują dorośli. Toksyczny ojciec odkrywa słabe strony dziecka i wykorzystuje je dla własnych korzyści. Jego potomek może mieć w przyszłości problem z samodzielnością i podejmowaniem decyzji.

4. Brak tolerancji

Toksyczny ojciec zmusza dziecko do określonego sposobu zachowania i stylu bycia. Nie akceptuje tego, co nie jest po jego myśli. Nie interesują go potrzeby i uczucia dziecka. Przez to ono nie czuje miłości i zrozumienia, a w przyszłości może brakować mu pewności siebie. 

5. Stosuje przemoc fizyczną lub psychiczną

Ojciec, który stosuje przemoc fizyczną lub wyzywa dziecko sprawia, że dziecku brakuje poczucia bezpieczeństwa i swobodny. W przyszłości może mieć problem z zaufaniem w stosunku do innych. 

6. Jest oschły wobec dziecka

Miłość i poczucie przywiązania do rodzica w dzieciństwie jest niezwykle ważna. Rodzic, który nie okazuje uczuć dziecku. Nie potrafi przytulić, dać dziecku wsparcia i nie używa miłych słów w stosunku do potomka, może sprawić, że będzie ono smutne i nawet w przyszłości, będzie towarzyszył mu ciągły pesymizm. 

Zobacz wideo Jak nie zawstydzić własnego dziecka? Kilka wskazówek
Więcej o: