UODO ostrzega przed zabawkami, które zbierają dane dziecka. "Mają one postać zwykłych przedmiotów"

Urząd Ochrony Danych Osobowych podpowiada, na co zwracać uwagę, robiąc zakupy dla najmłodszych. Urzędnicy ostrzegają, że niektóre zabawki mogą zagrażać bezpieczeństwu danych dziecka.

Zabawa jest dzieciom bardzo potrzebna. Jest nie tylko przyjemną formą spędzania czasu, lecz także ważnym elementem rozwoju. Do zabawy służą dziecku m.in. zabawki kupione przez rodziców. Dorośli coraz częściej wybierają jednak takie, które mogą stanowić duże niebezpieczeństwo dla najmłodszych.

UODO ostrzega przed zabawkami dla dzieci

Urząd Ochrony Danych Osobowych na swojej stronie opublikował informację, w której ostrzega przez zabawkami połączonymi z internetem. Urząd opisuje takie zabawki:

Mają one postać zwykłych przedmiotów, tj. inteligentne zegarki, lalki, roboty, dziecięce tablety, mini drony, które zbierają informacje z zainstalowanego w zabawce mikrofonu lub kamery i przesyłają je za pomocą Bluetooth lub Wi-Fi do Internetu. Wyposażone w technologie rozpoznawania mowy, wchodzą w interakcje z dzieckiem.

Wielokrotnie wiąże się to z bezprawnym gromadzeniem danych o dziecku, co może stanowić zagrożenie dla jego prywatności, a także narażać je na cyberprzestępczość np. kradzież danych, bezprawne ich użycie bez wiedzy użytkownika czy oszustwo - ostrzega UODO.

Urząd przypomina również, że to przede wszystkim rodzic zobowiązany jest zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych dziecka. Istotne są odpowiednie środki ostrożności oraz rozmowa z dzieckiem. Powinno się uświadamiać je od najmłodszych lat, czym grozi przekazywanie danych do Internetu i jakie niesie to za sobą skutki. Bardzo ważna jest kontrola dziecka i świadome przygotowanie go do działań w Internecie.

Jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka?

Na co zwrócić uwagę kupując zabawkę dla dzieci i jak prawidłowo ją zabezpieczyć, aby nie zagrażała prywatności dziecka? UODO radzi:

1. Upewnij się, że zabawka nie pozwala nikomu się z nią połączyć.

Ważne jest, aby parowanie z urządzeniem bluetooth lub łączenie z Wi-Fi wymuszało fizyczne naciśnięcie przycisku dostępu do zabawki lub podanie hasła przez osobę dorosłą. Zabawkę należy łączyć tylko z zaufanymi sieciami Wi-Fi.

2. Sprawdź, jakie dane pobiera producent zabawki.

Wiele zabawek sprzedawanych jest z aplikacjami, których używanie wymaga rejestracji w sieci. Podczas instalowania aplikacji wymagane jest podanie szeregu informacji, np.: imienia i wieku dziecka, adresu zamieszkania, lokalizacji, a nieraz także nazwy szkoły, do której uczęszcza dziecko. Zanim przekaże się powyższe dane, należy upewnić się, w jakich celach producent lub inny podmiot prosi o ich podanie oraz czy zakres ten jest niezbędny.

3. Zmień ustawienia domyślne dostępu do zabawki i podaj minimum danych.

Warto ustawić silne hasło dostępu lub nieoczywisty PIN. Przy zakładaniu profilu użytkownika należy podawać tylko te dane, które są wymagane do korzystania z usługi – dobrą opcją jest założenie nowego adres e-mail, który będzie używany tylko do rejestracji aplikacji zabawek dziecka. Lepiej także używać pseudonimu zamiast nazwiska i imienia.

4. Dokładnie przeczytaj regulamin ochrony danych osobowych i warunki użytkowania.

Gdzie dane są przechowywane? Kto ma do nich dostęp? Jak są chronione dane przesyłane pomiędzy zabawką a serwerem producenta? Czy dane przekazywane są partnerom producenta? Czy dane przekazywane są do krajów trzecich o niższych standardach ochrony danych? Obowiązkiem rodzica jest znać odpowiedzi na te pytania. 

5. Sprawdź, w jaki sposób można wyłączyć mikrofon czy kamerę.

Aplikację bądź zabawkę należy ustawić tak, aby nagrywanie nie było stale włączone.

6. Zweryfikuj, czy zabawka posiada zabezpieczenia uniemożliwiające osobom trzecim dostęp do mikrofonu lub kamery.

To szczególnie ważne, ponieważ z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń, ktoś niepożądany może przejąć kontrolę nad zabawką i np. kierować do dziecka niecenzuralne treści. Wystarczy, że zabawka ma włączoną funkcję Bluetooth, podobnie jak cyberprzestępca.

7. Poinformuj dziecko o wszystkich funkcjach zabawki.

Dzieci również mają prawo do ochrony prywatności, dlatego należy tłumaczyć najmłodszym, że ich rozmowy z zabawką są nagrywane i dzięki aplikacji rodzic może je odtwarzać. Wyjaśnij mu, że jego zabawka gromadzi cenne dane. 

8. Zwróć szczególną uwagę, gdzie dziecko bawi się zabawką.

Zabawka może zostać zgubiona lub ukradziona, a zapisane na niej dane staną się łatwo dostępne dla osób postronnych.

9. Wyłączaj zabawkę, gdy nie jest używana.

Wyłączenie zabawki, gdy nie jest używana, pozwoli na ograniczenie dostępu do danych z zewnątrz i gromadzenia ich przez urządzenie.

10. Upewnij się, że zapisane dane mogą zostać usunięte.

To szczególnie ważne, gdy zabawka nie będzie już używana. Przywróć urządzenie do stanu fabrycznego i usuń konto w serwisie producenta.

Zobacz wideo 4 pomysły dla dzieci uwielbiających samochody
Więcej o: