Ile kosztuje wychowanie dzieci Polsce? Centrum Adama Smitha wyliczyło

Jak co roku w Dzień Dziecka Centrum im. Adama Smitha podało koszta wychowania dzieci do 18. roku życia w Polsce. Są znacznie większe niż w ubiegłym roku.

Jaki jest koszt wychowania dziecka w Polsce?

Centrum im. Adama Smitha jest pierwszym w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej niezależnym instytutem naukowo-badawczym. Co roku na Dzień Dziecka przygotowuje podsumowanie, w którym wylicza, ile kosztuje wychowanie dziecka. Bazuje na danych dotyczących minimum socjalnego w ujęciu miesięcznym. W tym roku posłużono się danymi z III kwartału 2019 roku.

W ubiegłym roku centrum oszacowało, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce do osiągnięcia 18. roku życia wynosi od 200 do 225 tys. złotych, natomiast dwojga dzieci od 370 do 400 tys. złotych. Pierwszego czerwca centrum opublikowało aktualne podsumowanie kosztów wychowania dzieci, które w porównaniu do zeszłego roku znacznie wzrosły. Według nowych danych obecnie koszt wychowania dziecka w przypadku rodziny 2+1 wynosi od 201 do 250 tys. zł. Wzrósł on o 5,4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wychowanie dziecka do 18. roku życia w rodzinie w modelu 2+2 kosztuje 205,9 tys. zł. Koszt ten również wzrósł w porównaniu do ubiegłego roku o 5,4 proc.

Eksperci centrum w raporcie wykazali, że koszty mierzone jako stopień pogorszenia standardu życia, wynikający z wychowywania i utrzymania dziecka, są stosunkowo wysokie. Zmieniają się w zależności od liczby dzieci, ich wieku i etapu edukacji.

Badania na panelu Ariadna

Podsumowanie kwot na wychowanie dzieci przez Centrum im. Adama Smitha jest bardzo podobne do szacunków Polaków. CAS zleciło przeprowadzenie badania na panelu Ariadna, w którym zarówno osoby z dziećmi, jak i bez oceniały koszty wychowania potomka.

Wśród rodzin wychowujących dzieci 24 proc. badanych oszacowało, że jest to ponad 250 tys. zł. 18 proc. stwierdziło, że koszta wynoszą od 201 do 250 tys. zł, a 23 proc., że wystarczy od 151 do 200 tys. zł. Zaledwie 35 proc. badanych uważało, że są mniejsze niż 150 tys. zł. Pośród grupy osób bez dzieci, większość uważała, że wychowanie dziecka to koszta w granicach od 51 do 150 tys. zł

Zobacz wideo Rodzicu, weź sobie do serca!
Więcej o: