Czy można całować dzieci w usta? Zdjęcie Mamy Ginekolog wywołało poruszenie

Nicole Sochacki-Wójcicka (Mama Ginekolog), ginekolożka i influencerka, opublikowała zdjęcie z synem, na którym widać, jak całuje chłopca prosto w usta. To wywałoło dyskusję wśród internautów.

Mama Ginekolog pokazała zdjęcie z synkiem. Nicole całuje swoje dziecko, co nie spodobało się niektórym internautom. 

Nie rozumiem, jak można całować się z dziećmi. Dla mnie to trochę przekroczenie pewnych granic

- czytamy w jednym z komentarzy, pod którym internauci dyskutowali m.in. o tym, czy całowanie dzieci jest higieniczne. Fani Mamy Ginekolog stanęli w obronie influencerki i stwierdzili, że dzieci trzeba przytulać, całować i głaskać - to jest potrzebne do wytworzenia więzi. 

 

Całowanie dzieci - czy powinniśmy to robić?

Jakiś czas temu zapytaliśmy naszych forumowiczów, co sądzą na temat całowania dzieci. Większość internautów stwierdziła, że nie powinno się tego robić. Przyznali, że o ile rodzic może sobie pozwolić na całusa, o tyle nie powinien pozwalać na to obcym osobom, czy dalszym krewnym (ciotkom, wujkom itd.).

Obce osoby nie powinny całować dzieci. Eksperci także uważają, że pocałunki obcych mogą być dla malucha niebezpieczne. Dziecko może zarazić się opryszczką. Opryszczka u niemowląt jest realnym zagrożeniem. U noworodków i małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest dobrze rozwinięty,  może nawet doprowadzić do śmierci. (Zobacz: Niemowlę zakaziło się wirusem opryszczki. Po ośmiu dniach zmarło. Matka: nie całujcie małych dzieci). Wirus opryszczki może wywołać opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, które czasem wymaga hospitalizacji - ból sprawia, że dziecko nie chce ssać, bardzo szybko się odwadnia. Wirus HSV-1 może wywoływać także opryszczkowe zapalenie mózgu.

Lekarze szacują, że nawet 80 procent ludzi może być nosicielami wirusa HSV-1. Choruje jednak tylko połowa zakażonych.

Zobacz wideo Jak zważyć noworodka? [Klinika Laktacyjna Online]
Więcej o: