Mama: Są dni, kiedy czuję, że zawodzę swoje dzieci

Rodzice ze Stanów Zjednoczonych szczerze opowiedzieli, jak się czują z dziećmi w domu podczas pandemii koronawirusa: "Krzyczę lub płaczę, kiedy nie powinnam".

Mama podczas pandemii koronawirusa

Ruth Milston-Clements z Corvallis w stanie Oregon to mama dwóch córek. W niektóre dni ma wrażenie, że dobrze sobie radzi w kwarantannie. Ona i jej dzieci wspólnie gotują, jeżdżą na rowerze i czytają książki. Podczas kwarantanny spędzają ze sobą jeszcze więcej czasu niż wcześniej. W inne dni czuje, że nie jest w stanie zrobić wszystkiego, co powinna. Obwinia się, że nie jest fizycznie obecna w pracy i winna, że nie spędza więcej czasu, pomagając dzieciom w nauce w domu.

Krzyczę lub płaczę, kiedy nie powinnam

- wyznała Ruth, dla portalu Today.

Portal zrobił wywiady z rodzicami na temat, jak radzą sobie podczas pandemii koronawirusa. Ogólny wniosek były taki, że rodzice są przytłoczeni stresem kwarantanny, niezależnie od tego, czy pracują, czy nie. Najbardziej martwią się o swoją przyszłość finansową.

Czuję, że każdego dnia zawodzę

- wyznała Andrea Saraffian, mama pięciolatka z Nowego Jorku.

 Jak rodzice dają sobie radę podczas pandemii koronawirusa?

W niedawno przeprowadzonej ankiecie przez Ipsos 53% rodziców stwierdziło, że czuje, że nie poświęca wystarczająco dużo czasu swoim dzieciom podczas kryzysu COVID-19 w porównaniu do innych rodziców, a 38% stwierdziło, że ich dzieci miały wpływ na ich mniejszą efektywność w pracy.

Rodzice, którzy rozmawiali portalem, martwią się problemami, które mają w obecnej sytuacji. Zależy im bardzo, aby dzieci nie dostrzegły, że coś jest nie tak. Nauczycielka Tiffany Roiseland, która uczy online uczniów i w domu swojego pięcioletniego syna wyznała, że stara się przetrwać dzień, nie zapominając o żadnym ze swoich obowiązków.

Kilku rodziców uznało, że czują się ospali i zmęczeni. Eksperci podkreślają, że jeśli rodzice czują się przytłoczeni, a to dlatego, że wymagania wobec nich są bardzo duże. "Nie możesz być wszystkim dla wszystkich ludzi naraz. Rodzice proszeni są o opiekę nad dziećmi i wykonują wszystkie obowiązki domowe"- mówi dr Tovah Klein, autor„ How Toddlers Thrive".

Niektórzy rodzice twierdzą, że czas przy ekranie wzrósł tak bardzo, że zastanawiają się, jak go przywrócić po pandemii. Martwią się, że ich dzieci spędzają tak dużo czasu przy ekranach i że mogą mieć przez to gorszy wzrok. Pomimo walki wyrażają również wdzięczność za dodatkowy czas spędzony razem. W tym czasie eksperci podkreślają potrzebę dbania o siebie i wspieraia się. Mówią, że relacja dziecka z rodzicami jest najważniejsza, aby pomóc im przetrwać ten kryzys.

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.