Urodziła w domu na rękach najstarszej córki. Poruszające zdjęcia?

Do wody dodała olejki eteryczne, które miały na celu ją zrelaksować. Urodziła dziecko bez bólu i oddała je w ręce swojej najstarszej córki - tak wyglądał domowy poród Jasem Summerfieldem.

Jasem Summerfieldem to mama czwórki dzieci i położna. Po szybkim 45-minutowym porodzie z trzecim dzieckiem, które urodziła w samochodzie zawsze wiedział, że jej czwarte dziecko urodzi się w domu, w otoczeniu rodziny. Wiedziała również, że jej sposób myślenia dyktuje sposób radzenia sobie podczas porodu. Do wody dodała olejki eteryczne, które miały na celu ją zrelaksować. Urodziła dziecko bez bólu i oddała je w ręce swojej najstarszej córki.

Poród w domu

Pod koniec ciąży wszystkie troje dzieci Jas - Quinn, Theo i Caris - powiedziały, że chcą być obecne przy porodzie, więc Jas zorganizowała poród w domu. Kobieta wspomniała:

Mama zrobiła mi masaż, nałożyła olejki eteryczne, a ja byłam już gotowa do porodu. To było naprawdę wyjątkowe kilka godzin.
Zobacz wideo Poród w wodzie: Dziecko pod powierzchnią zawraca. Co się wtedy dzieje? To kluczowy moment

Podczas porodu Jas czuła, co się dzieje i gdzie leży Neve. Była z tyłu, a bóle pleców u przyszłej mamy promieniowały wokół jej bioder. Po pewnym czasie dostała się do basenu porodowego i wkrótce weszła tam również cała trójka dzieci. Jas przyznaje, że kiedy była w wodzie, wcale nie czuła skurczy, co nie było szczególnie przyjemne, ponieważ lubi wiedzieć, na jakim etapie jest i co dzieje się z jej ciałem. Zaczęła pchać, co było dla niej dziwnym doświadczeniem, ponieważ w przypadku jej drugiego i trzeciego porodu etap parcia był całkowicie mimowolny. 

Trwało to zaledwie 10 minut, ale wydawało się znacznie dłuższe. Leżałam, Simon był za mną, a Quinn był gotów złapać swoje dziecko

- doddała Jasem Summerfieldem.

Na instagramie na profilu "australianbirthstories" dodane zostało zdjęcie Jas po urodzeniu dziecka. Siedzi ona z najstarszą córką w basenie i trzyma malucha.

 

Czym jest poród w wodzie?

Poród w wodzie to proces rodzenia w basenie porodowym z ciepłą wodą. Przebywanie w wodzie podczas porodu pomaga zmniejszyć ból, a także jest bardziej relaksujące i kojące niż poród bez wody. Woda ułatwia poruszanie się i daje większą kontrolę podczas porodu. Teoria leżąca u podstaw porodu w wodzie polega na tym, że dziecko przebywa już w worku z płynem owodniowym od dziewięciu miesięcy, poród w podobnym środowisku jest łagodniejszy dla maleństwa i mniej stresujący dla matki.

Jakie są zalety porodu w wodzie?

Ciepła woda może pomóc się zrelaksować. Podparcie wody oznacza, że kobieta może wypróbować różne pozycje i poruszać się swobodniej. Dodatkowo ułatwieniem jest to, że:

  • w pozycji pionowej w wodzie grawitacja pomoże przenieść dziecko w dół do kanału rodnego.
  • przebywanie w wodzie może obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć uczucie lęku, dzięki czemu  ciało jest bardziej zdolne do uwalniania endorfin, co może pomóc złagodzić ból,
  • woda może pomóc w złagodzeniu bólu pleców i uczucia ucisku,
  • przebywanie w basenie podczas porodu zapewnia poczucie bezpieczeństwa.
Więcej o: